Studenti Matfyzu ovládli soutěž v matematickém modelování

28. listopadu 2019

Tři studentské týmy úspěšně reprezentovaly Matfyz v české verzi soutěže SCUDEM 2019.

Soutěž SCUDEM, která pochází z USA, se v ČR, potažmo v Evropě, konala vůbec poprvé, a to na půdě brněnské Masarykovy univerzity. Za Matfyz se jí zúčastnily tři týmy studentů druhého a třetího ročníku programu Obecná fyzika.

Předmětem soutěže, která má po celém světě jednotný formát, je matematické modelování reálných jevů pomocí systémů obyčejných diferenciálních rovnic. Soutěžní týmy mají vždy týden na to samostatně uchopit, matematicky zformulovat a vyřešit jeden ze tří zadaných problémů.

Letos mohli soutěžící volit mezi tématy jako bezpečné přistání sondy na malém satelitu, populační dynamika hmyzu (motýli a na nich parazitující vosy) nebo dynamika módních trendů (tzv. hipster efekt).

Vyvrcholení soutěže proběhlo v sobotu 9. 11. v Brně. Soutěžící odevzdali krátké zprávy o řešení a odprezentovali své modely a výsledky před porotou a ostatními týmy. Z celkem šesti soutěžních týmů z VUT, Masarykovy univerzity a Matfyzu obsadily naše týmy první (Daniel Herman, Štěpán Pilař, Daniel Rod), třetí (Jáchym Bártík, Vít Beran, Matěj Mezera) a čtvrté místo (Ondřej Knopp, David Spitzkopf, Jan Střeleček).

Vítězům blahopřejeme.

Ondřej Souček, MÚ UK