Studenti Matfyzu mohou zamířit na stáže do Číny

23. listopadu 2018

MFF UK a College of Mathematics, Physics and Information Engineering čínské univerzity v Če-ťiangu v říjnu uzavřely memorandum o spolupráci. Na výměnný pobyt do Číny se díky nové mezifakultní dohodě budou moci vydat magisterští studenti a doktorandi.

Memorandum slavnostně stvrdili svým podpisem v sobotu 27. října na půdě Zheijiang Normal University (ZJNU) děkan MFF UK prof. Jan Kratochvíl a jeho čínský protějšek prof. Jiecheng Chen. Předmětem spolupráce jsou stáže studentů na partnerské univerzitě v délce minimálně tří (v případě magisterských studentů), resp. šesti (v případě doktorandů) měsíců.

Dohoda, která má zatím platnost do roku 2021, navazuje na dřívější a dosud probíhající spolupráci skupiny prof. Jaroslava Nešetřila a badatelů z čínské ZJNU v čele s prof. Xuding Zhuem. Profesor Zhu je odborníkem v oblasti teorie grafů, zaměřuje se především na různé aspekty a varianty barevnosti grafů. Vystudoval informatiku na Simon Fraser University v Kanadě a nejprve působil na Sun Yat-sen University na Taiwanu. Nyní vede oddělení diskrétní matematiky na ZJNU.

ZJNU, která sídlí ve městě Ťin-chua (Jinhua), patří mezi stovku nejlepších čínských univerzit a je předním vysokoškolským zařízením východní provincie Če-ťiang (Zheijang). Ťin-chua se v Číně řadí k menším městům, v nichž se moderní architektura mísí s koloritem starobylého centra. Nedaleké Chang-čou (Hangzhou) je jedním z prudce se rozvíjejících technologických center Číny.

– OPMK –