Student Matfyzu ovládl soutěž IT SPY

29. listopadu 2023

Čerstvý absolvent Matfyzu Martin Spišák se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže diplomových prací z informatiky IT SPY. Za návrh algoritmu, který vylepšuje personalizované doporučování zboží na internetu, získal nejen hlavní cenu, ale zvítězil také ve dvou vedlejších kategoriích.

Absolutní vítěz IT SPY Martin Spišák (vpravo) s vedoucím své diplomové práce dr. Ladislavem Peškou (foto: IT SPY)

Martin Spišák obstál v konkurenci více než tisícovky dalších prací, které v loňském roce obhájili studenti informatiky na českých a slovenský univerzitách. Porotu IT SPY zaujal „perfektní myšlenkou a dotažením do praxe“. Ve své diplomové práci Zlepšování škálovatelnosti doporučovacích systémů pomocí řídkých přibližných inverzů navrhl algoritmus, který vylepšuje personalizované doporučování pro velké e-commerce.

„S rostoucím vlivem personalizace je důležité zlepšovat kvalitu doporučování. Avšak kvalitativní zlepšení často přináší i nárůst výpočetních nákladů, což znemožňuje, aby byly nejlepší modely využívány ve velkých a v praxi běžných doménách. To se týká i jednoho z nejlepších modelů současnosti, kterým je EASE). Na velkých doménách však můžeme vynechat většinu parametrů EASE bez ztráty kvality – stačí kostra klíčových parametrů,“ vysvětluje Martin Spišák. V diplomové práci, kterou vedl dr. Ladislav Peška z Katedry softwarového inženýrství, ukázal, že tuto „kostru“ je možné efektivně nalézt pomocí moderních výpočetních technik.

Nový model SANSA komprimuje EASE do o několik řádů menší řídké struktury a dá se využít na 100× větších katalozích než doposud, což z něj dělá ideální produkt ke komerčnímu využití. Zároveň však tento model může sloužit také výzkumníkům jako cenově dostupnější alternativa.

„Jako vedoucí práce musím říct, že mi bylo velkou ctí s Martinem spolupracovat. Moje práce byla v jeho případě až překvapivě snadná – vlastně jsem jen „moudře“ kýval hlavou a sem tam ho trošku popíchnul s tím, co by se ještě dalo zkusit, a pak jen spokojeně sledoval, co Martinovi pod rukama vzniká,“ okomentoval na Facebooku úspěch svého svěřence dr. Peška.

Projekt Martina Spišáka již našel praktické uplatnění u významného českého e-shopu. Zatímco srovnatelné algoritmy bylo doposud možné efektivně využívat zejména u menších a středních e-shopů, nový model byl úspěšně otestován v obchodu s několika milióny položek. Absolvent Matfyzu si díky tomu vysloužil v soutěži IT SPY nejen titul absolutního vítěze, ale také ocenění Magenta Award for Excellence in ITCenu Raiffeisenbank v oblasti aplikace umělé inteligence, které udělují partnerské společnosti.

Do 14. ročníku IT SPY bylo nominováno téměř 1200 prací, z nichž ambasadoři vysokých škol vybrali nejprve 49 projektů a poté deset finalistů. Ti své práce představili minulou středu v malostranském refektáři.

Podrobněji o nové metodě hovoří Martin Spišák na konci článku na webu matfyz.cz.

OPMK