Společnost Crytur ocenila studenta Matfyzu

19. prosince 2022

Posluchač Matfyzu Antonín Baďura obsadil druhé místo v soutěži nejlepších diplomových prací v oblasti materiálových věd, kterou každoročně vyhlašuje turnovská společnost Crytur.

Diplomová práce Antonína Baďury rozšiřuje dosavadní znalosti v oblasti tzv. spintroniky, alternativního přístupu v elektronice, jejímž základem je využití vlastního magnetického momentu – spinu – nosičů náboje. Tyto součástky jsou založeny na tenkých vrstvách feromagnetů. Oceněný absolvent a nyní doktorand Matfyzu se v rámci své práce věnoval tzv. spinkalotronice, podoboru spintroniky. Zkoumal vlastnosti altermagnetu, intermetalické sloučeniny Mn5Si3 a magnetotransportu. Tyto altermagnety vznikají kombinací feromagnetů a antiferomagnetů, a jsou využitelné ve spintronických součástkách používaných v polovodičovém průmyslu.

Do 9. ročníku Cen Crytur bylo přihlášeno celkem 56 diplomových prací z oblasti materiálových věd obhájených v loňském akademickém roce na českých a slovenských vysokých školách. Vítězem soutěže se stal absolvent VŠCHT, třetí místo obsadil posluchač ČVUT. Porota složená z vědecko-výzkumných pracovníků firmy Crytur udělila také dvě čestná uznání. Autoři vítězných diplomových prací i jejich školitelé získali finanční odměnu.

OPMK, foto Crytur