Na ISS 2017 přednáší „Rocky“ Kolb

23. srpna 2017
Hlavním hostem 29th Indian-Summer School of Physics bude prof. Edward „Rocky“ Kolb. Přednášku vynikajícího kosmologa může navštívit široká veřejnost.

Prof. Edward „Rocky“ Kolb (nar. 1951) působí na univerzitě v Chicagu a zaměřuje se především na aplikaci částicové fyziky ve výzkumu raného vesmíru. Na svém kontě má přes 200 odborných publikací a je spoluautorem kanonického textu částicové fyziky a kosmologie The Early Universe.

Za svoji pedagogickou činnost získal prof. Kolb řadu ocenění (mj. Oersted Medal of the American Association of Physics Teachers – 2003, Quantrell Prize for teaching excellence at the University of Chicago – 2009) a rozhodně se nevyhýbá ani popularizaci svého oboru.

S veřejnými přednáškami procestoval prakticky všechna významnější města Evropy, zvláštní lekce proběhly se značným ohlasem i při různých kulturních událostech. Zajímavým příkladem jeho netradičních popularizačních aktivit je také interview, které vedl pro Discovery Channel se Stephenem Hawkingem, či jeho vystoupení ve snímku The Cosmic Voyage, určeném pro kina IMAX.

Z vědeckých ocenění jmenujme za všechny prestižní titul Fellow, který mu udělila jak American Academy of Arts and Sciences, tak American Physical Society.

České publikum má jedinečnou příležitost navštívit veřejnou přednášku „Rockyho“ Kolba na téma Mysteries of the Dark Universe ve čtvrtek 7. 9. 2017 od 18:00 v posluchárně M1, Ke Karlovu 3, Praha 2.

29th Indian-Summer School of Physics, letos s hlavním titulem Topics in Particle Cosmology, bude hostit i další významné odborníky v oblasti moderní kosmologie. Konkrétně přijedou Antonio Riotto (Geneva University, Švýcarsko), Sergio Pastor (IFIC, University of Valencia, Španělsko), Thomas Schwetz-Mangold (KIT, Německo) a Daniel Figueroa (CERN). Chybět však nebudou ani tradiční studentské semináře s krátkými odbornými příspěvky a nezbytnou diskusí. Očekává se účast nejméně 40 mladých vědců z mnoha zemí celého světa.

29. škola fyziky uprostřed babího léta probíhá mezi 4. a 8. zářím v budovách MFF UK v Praze – Troji.

– OMK –