Mayerův dalekohled

6. května 2019

Univerzitní dalekohled o průměru primárního zrcadla 65 cm byl pojmenován na památku RNDr. Pavla Mayera, DrSc. (1932–2018), který celou svoji profesní kariéru zasvětil Astronomickému ústavu UK a Matematicko-fyzikální fakultě.

Tento přístroj zkonstruoval dr. Mayer v 60. letech minulého století a na observatoři v Ondřejově byl původně určen k fotoelektrické fotometrii dvojhvězd a proměnných hvězd. Teleskop byl před několika lety výrazně modernizován a v dnešní době slouží zejména k stelárnímu výzkumu a výuce studentů a doktorandů Astronomického ústavu UK. V jeho ohnisku je nyní umístěna citlivá CCD kamera a fotometrická měření je možné provádět vzdáleně pomocí internetového připojení. Pozorovací čas využívají i vědečtí pracovníci AsÚ AV ČR se svým programem výzkumu meziplanetární hmoty.

K slavnostnímu odhalení pamětní desky došlo v sobotu 27. dubna 2019 na observatoři v Ondřejově. Při slavnostním odhalení pamětní desky promluvil krátce ředitel AsÚ AV ČR prof. Vladimír Karas, dr. Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV ČR a doc. Marek Wolf z Astronomického ústavu UK.

AÚ UK
Foto: Jana Žďárská, Martin Mašek