Matfyz FEAT hledá originální pokusy

27. dubna 2023

Po delší covidové pauze se vrací soutěž Matfyz FEAT, Fyzikální Experimenty ATraktivně. Přihlásit se mohou studenti středních i základních škol, na vítěze čekají hodnotné věcné ceny.

Stačí se podívat na běžné věci jinýma očima. Z počítačového větráčku a brček sestavíte aerodynamický tunel, ze starých „cédéček“ a krabiček od zápalek vznikne jednoduchý spektroskop, pomocí několika PET lahví a hadiček lze na kapalině demonstrovat chování jednoduchých elektrických obvodů. Tyto a mnohé další nápady se objevily v předchozích ročnících soutěže.

Letos vyhlašuje Matematicko-fyzikální fakulta UK už 9. ročník Matfyz FEAT. Soutěž je určena pro všechny žáky a studenty, kteří mají fantazii, zajímá je fyzika a dovedou něco vyrobit vlastníma rukama. Přihlásit se mohou jednotlivci i týmy pod vedením starších studentů nebo pedagogů. Rozhodující je nápad a schopnost jej realizovat. Nejlepší experimenty se navíc mohou uplatnit ve výuce.

Soutěž má tradičně dvě kola. V prvním, které trvá do 9. června 2023, se podávají projekty, tedy náměty na konkrétní experiment nebo pokus. Odborná komise vybere ty nejlepší a nejzajímavější, které dostanou finanční podporu na realizaci a postupují do druhého kola. Experimenty a demonstrace fyzikálních jevů se pak prezentují ve finále před porotou.

Do začátku června tedy stačí vymyslet vhodný námět a ten napsat do webového formuláře na stránkách soutěže. Do konce června budou soutěžící vědět, zda postupují do druhého kola. V září se stačí pustit do realizace vlastního nápadu a do listopadu se těšit na finálové setkání na Matfyzu.

Možnost přihlásit vlastní experiment se pro jednotlivce i týmy uzavírá 9. června.

Podrobné informace o soutěži, včetně kontaktu pro případné dotazy a fotografií z předchozích ročníků, najdou zájemci na webu feat.matfyz.cz.

OPMK