Matfyz FEAT aneb Když fyzika není nuda
Už počtvrté se na Matfyzu uskutečnilo finálové kolo soutěže Matfyz FEAT. Nápadité experimenty, které představily fyziku názorně, předvedlo pět studentských týmů.
Soutěž Matfyz FEAT (Fyzikální Experimenty ATraktivně) je určena středoškolákům a žákům základních škol a jejím cílem je povzbudit v mladé generaci zájem o vědu. Úkolem soutěžících je navrhnout jednoduché experimenty a demonstrovat na nich vybrané fyzikální jevy. Nezajímavější projekty se představily v pátek 11. listopadu na Matfyzu.
Finalisty soutěže, jejich příznivce i učitele přivítal zakladatel soutěže a předseda poroty doc. Pavel Svoboda. Po krátkém úvodním slovu proděkana pro fyzikální sekci prof. Vladimíra Baumruka už prostor posluchárny plně ovládli studenti se svými experimenty.
Vladan Trhlík z Gymnázia Sokolov a Jiří Koubek ze Základní školy Sokolov v soutěži představili vlastnoručně vyrobené miniatury dopravních prostředků (auta a loďky) poháněné solární energií a maketu domu se solárním čerpadlem.
Efektní podívanou nabídly experimenty Adama Kulhánka ze Střední průmyslové školy na Proseku a Jakuba Marka z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Studenty zaujala myšlenka zviditelnění zvuku, a tak spojili své síly a znalosti a vyrobili tři speciální zařízení, z nichž dvě přivezli ukázat na Matfyz. V prvním případě využili k zobrazení hudby principu tzv. Chladniho obrazců, které se při zvukových vibracích vytvářejí na tenké kovové desce pokryté jemným pískem. V druhém experimentu představili Rubensovu trubici, která akustický tlak zobrazuje pomocí plamenů hořícího plynu.
Silné zastoupení mělo v letošním finále Gymnázium Uherské Hradiště, které do soutěže vyslalo hned tři dvojice, z nichž nakonec porota vybrala dva vítěze. Pavel Stojaspal a Vojtěch Lenhart demonstrovali na jednoduché konstrukci potažené plavkovinou model časoprostoru.
Jejich mladší kolegové, Oto Ulrich a Štěpán Pavlica, rozdali přítomným divákům spektroskopy, které vyrobili z krabiček od sirek a kompaktních disků. S jejich pomocí mohli všichni na vlastní oči pozorovat barevná spektra žárovky, diody, zářivky a sodíkové výbojky.
Třetí soutěžní dvojicí z téže školy tvořili Angelo Pescarini a Jiří Maňák. Ti sestavili jednoduchý spínaný zdroj označovaný také jako Zloděj joulů, který dokáže i ze silně vybitého článku „vyždímat“ poslední zbytky energie.
Hlavní cenu Matfyz FEAT mohl získat pouze jeden tým, všichni finalisté však v rámci svých experimentů dokázali k fyzikálním jevům přistoupit skutečně tvořivě, a naplnit tak hlavní myšlenku soutěže. „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, protože esencí fyziky je právě experimentální práce,“ shrnul v závěru odpoledne předseda poroty doc. Svoboda.
Cena Matfyz FEAT |
---|
Sodík v akci: Oto Ulrich, Štěpán Pavlica (Gymnázium Uherské Hradiště) |
Cena poroty |
Model časoprostoru: Pavel Stojaspal, Vojtěch Lenhart (Gymnázium Uherské Hradiště) |
– OMK –