Matematická olympiáda znovu na Matfyzu

24. ledna 2019

Čeští středoškoláci se v úterý 15. ledna utkali v krajských kolech 68. ročníku matematické olympiády. Studenti z Prahy a středních Čech otestovali své znalosti opět na Matfyzu.

Dvě krajská kola matematické olympiády v kategorii A hostil Matfyz již podruhé. Do naší nejstarší oborové soutěže se letos zapojilo 53 studentů z Prahy a 15 studentů ze Středočeského kraje. Stejně jako na soutěžící v ostatních městech na ně čekaly čtyři úlohy, které bylo nutné vyřešit v limitu čtyř hodin.

„Předběžné výsledky ukazují, že letošní úlohy byly velmi dobře zvoleny, minimálně devíti bodů z celkových 24 dosáhla více než polovina účastníků. Mezi nejlepšími soutěžícími je odstup jeden až dva body, což je ideální. Vloni totiž plný počet bodů získali rovnou čtyři řešitelé, což nám způsobilo komplikace s vyhlašováním vítěze,“ říká předseda pražské komise doc. Zbyněk Šír.

Na organizaci středočeského a pražského kola se vedle Matematicko-fyzikální fakulty UK tradičně podílely také Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT a Dům dětí a mládeže Praha 2. Novinkou byl doprovodný program, kterého se zúčastnily více než dvě desítky pedagogů ze středních škol. Ten zahrnoval přednášku o zajímavých matematických úlohách proslovenou dr. Dagem Hrubým, besedu a také prohlídku karlínské budovy Matfyzu.

Matematická olympiáda se letos koná už po 68. Nejvýše 50 nejlepších řešitelů postoupí z krajů do ústředního kola, které se na konci března uskuteční v Benešově.

– OPMK –