Kryofyzika na vlnách rozhlasu
Začátkem prázdnin byl hostem pořadu Leonardo Českého rozhlasu Plus doc. Miloš Rotter z Katedry fyziky nízkých teplot MFF UK. S redaktorkou Martinou Maškovou hovořili v průběhu živého vysílání o kryofyzice a jejím vztahu k dalším oborům.
Kromě témat obecně spojených s velmi nízkými teplotami došla řeč i na populární rekvizitu sci-fi. Tou je uchovávání celých živých organizmů za nízké teploty. V představách autorů vědecko-fantastické literatury má být možné podchlazený organizmus opět navrátit k běžnému životu. Ačkoli se v současnosti využívají nízké teploty běžně k uchovávání jednotlivých buněk nebo tkání, realizace snu scifistů je stále v nedohlednu.
Mezioborová spolupráce kryofyziků a biologů nebo lékařů je však mimořádně významná už v současnosti a pro běžný život může mít větší význam, než si v důsledku uvědomujeme.
Další příklady využití nízkých teplot v praxi, jejich zdánlivé paradoxy i populární představení oboru doplněné o dotazy posluchačů nabízí záznam pořadu Leonardo s doc. Milošem Rotterem.
- OMK -