Google Summer of Code 2014

26. února 2014
Katedra distribuovaných a spolehlivých systémů MFF UK byla se svým projektem výzkumného operačního systému HelenOS po roční přestávce vybrána jako mentorská organizace v rámci prestižního programu Google Summer of Code 2014.

Společnost Google svým stipendijním programem Summer of Code podporuje vývoj open source projektů a současně umožňuje univerzitním studentům přivydělat si během léta zajímavějším způsobem než nekvalifikovanou brigádou. Každý student, který se do programu přihlásí a bude úspěšný, za svou programátorskou práci spočívající ve vylepšování zdrojového kódu zvoleného softwarového projektu obdrží letos od společnosti Google odměnu ve výší 5500 USD (téměř 110 tisíc korun).

Letos bylo do Google Summer of Code vybráno 190 projektů z celkového počtu 371 přihlášek. Vnímáme jako velké ocenění naší dosavadní práce, že projekt HelenOS pod záštitou KDSS byl vybrán již potřetí, po naší úspěšné účasti v ročníku 2011 a 2012. Celkem jsme tedy mohli podpořit práci již 8 studentů (dvou z MFF UK, jednoho z FI MU a pěti ze zahraničních univerzit) a věříme, že tento rok k nim přibudou další úspěšní řešitelé.

HelenOS je moderní výzkumný operační systém založený na mikrojádrové multiserverové architektuře. Jednotlivé funkce operačního systému (včetně například ovladačů zařízení) jsou v HelenOSu implementovány jako sada nezávislých, izolovaných, ale intenzivně komunikujících procesů běžících v uživatelském režimu procesoru. Tím systém vytváří prostředí, které má mnoho výhodných vlastností, jako je flexibilita, robustnost, stabilita, bezpečnost a menší složitost jednotlivých komponent ve srovnání s tradičními operačními systémy.

Pokud studujete na libovolné univerzitě nebo vysoké škole a zajímala by vás práce na systému HelenOS s možností výdělku 5500 USD, doporučujeme navštívit naši informační stránku.

Nezapomeňte, že termín studentských přihlášek je 21. března.

Mgr. Martin Děcký*
- OMK -*