ERC na výzkum nových algoritmů

23. listopadu 2022

Evropská rada pro výzkum udělila granty ve výši 636 milionů EUR začínajícím vědeckým talentům v celé Evropě. Mezi 400 výzkumnicemi a výzkumníky je také dr. Erin Carson z Katedry numerické matematiky MFF UK. Informatička a matematička bude díky pětiletému grantu analyzovat numerické výpočty a hledat nové algoritmy pro výpočetní systémy.

Evropská výzkumná rada (ERC) rozdělila mezi mladé vědkyně a vědce celkem 636 milionů EUR a pomáhá tak vynikajícím mladším odborníkům, kteří mají po doktorátu 2 až 7 let zkušeností, rozjet vlastní projekty, vytvořit týmy a prosadit své nejslibnější nápady.

„Je radost vidět tuto novou skupinu bystrých mozků na začátku kariéry, která je připravena posunout svůj výzkum do nových výšin. Nemohu dostatečně zdůraznit, že Evropa jako celek – jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU – musí nadále podporovat a posilovat své slibné talenty. Musíme povzbudit mladé výzkumníky, kteří jsou vedeni čirou zvědavostí, aby šli za svými nejambicióznějšími vědeckými nápady. Investice do nich a jejich hraničního výzkumu jsou investicemi do naší budoucnosti,“ uvedla u příležitosti předání grantů předsedkyně Evropské výzkumné rady prof. Maria Leptinová.

Prostředky ERC investuje do vědeckých projektů zahrnujících všechny obory výzkumu od inženýrství přes vědy o živé přírodě až po humanitní vědy. „Cílem mého ERC projektu je změnit způsob, jakým lidé přistupují k vytváření a analyzování výpočetních algoritmů pro skutečně velké počítače, ty největší superpočítače na světě,“ vysvětlila Erin Carson, která před svým působením na Matematicko-fyzikální fakultě UK vystudovala informatiku na University of Virginia a pokračovala na Ph.D. na University of California.

V roce 2016 přijela na Matfyz na pozvání profesora Zdeňka Strakoše z Katedry numerické matematiky MFF UK. „Velmi si vážím toho, že s Erin mohu spolupracovat, je to veliká radost. Mohla si vybrat z řady velmi významných světových pracovišť. To, že pracuje na naší fakultě, je pro Univerzitu Karlovu mimořádným přínosem a věřím, že bude mít brzy zajištěnu trvalou pozici a perspektivu. Kéž bychom podobných mimořádných lidských i profesionálních osobností získávali co nejvíce,” uvedl prof. Strakoš.

Více informací o projektu Erin Carson nabízí magazín Forum.

RUK, foto Michal Novotný