Česká nanodružice se hlásí z oběžné dráhy

21. září 2017
V červnu byla dopravena na orbitu dvoukilogramová nanodružice VZLUSAT-1, kterou vyvinul Výzkumný a zkušební letecký ústav ve spolupráci s českými firmami a univerzitami. Partnerem projektu je také Fyzikální ústav UK.

Nanodružice VZLUSAT-1 (20×10×10 cm, 2 kg) je postavena na bázi standardizované platformy CubeSat 2U a na palubě nese tři experimenty: miniaturizovaný rentgenový dalekohled, nový typ kompozitního materiálu pro stínění kosmické radiace a přístroj pro měření koncentrace kyslíku v termosféře. V pátek 23. června v ranních hodinách byla dopravena na oběžnou dráhu Země pomocí indického raketového nosiče PSLV-C38 (Polar Satellite Launch Vehicle). Raketa odstartovala z indického kosmodromu SDSC (Satish Dhawan Space Centre), který se nachází na ostrově Šríharikota v Bengálském zálivu. Společně s družicí VZLUSAT-1 bylo vypuštěno dalších 29 nanosatelitů ze 14 zemí.

Český satelit byl vypuštěn na polární dráhu do výšky 505 km a byla mu udělena rychlost 7 km/s. Pozemní řídící středisko Západočeské univerzity v Plzni zachytilo signál z radiomajáku družice ihned při prvním přeletu nad Českou republikou. Od té doby je tým vědců a inženýrů pod vedením Ing. Vladimíra Dániela, PhD. (VZLÚ) v pravidelném kontaktu s družicí, na níž probíhá postupné spouštění jednotlivých subsystémů a kontrola jejich funkce. Životnost družice je odhadována na dva roky.

K dispozici jsou již data z prvního spuštění rentgenového dalekohledu. Měření ukazuje, že systém se chová dle očekávání, parametry dalekohledu jako expoziční doba, typ ukládání dat atd. lze nastavovat. Prozatím jsou v plánu základní testovací dozimetrická měření kosmické radiace bez vyklopené optiky. Vyklopení optiky dalekohledu a pozorování slunce je v plánu nejdříve na podzim letošního roku. Polovodičové detektory rentgenového záření vyvinuli pracovníci Fyzikálního ústavu UK pod vedením doc. Eduarda Belase.

Aktuality o družici a o její činnosti je možné sledovat na adrese vzlusat1.cz/cs/aktuality/.

– OMK –