Albeř: Srdeční záležitost

7. září 2016
Zvláštní kouzlo úvodního soustředění na Albeři se po roce vrací. Znovu a znovu mu podléhají nově nastupující studenti Matfyzu.

Zvláštní kouzlo úvodního soustředění na Albeři se po roce vrací. Znovu a znovu mu podléhají nově nastupující studenti Matfyzu.

Lidská paměť je zrádná a často proměňuje podobu minulých událostí. Některé střípky však zůstávají trvale neměnné. Stačí i po letech vyslovit před matfyzáky slovo Albeř a okamžitě se rozběhne řetězec vzpomínek a zážitků.

Na začátku září se začaly psát první vzpomínky letošních nastupujících. Zatím ještě mají podobu čerstvých dojmů a zážitků. Postupně však ze záplavy informací o studiu, tělovýchovných testů a dalšího bohatého programu zůstanou jen ty nejhezčí dojmy a nejužitečnější fakta. Samozřejmě také potvrzení o zápisu ke studiu.

Snadno se zapomene na kolísavé počasí a chlad ve stanech. Zůstane příjemný dojem z dobré společnosti lidí, kteří jsou si podobní společným zájmem. Už brzy je začne ještě více sbližovat studium. Pak už Albeř nebude jen neměnnou vzpomínkou, ale především srdeční záležitostí.

Také letos se mnozí ze starších studentů vracejí a působí jako vedoucí skupin čerstvě zapsaných mladších kolegů. Můžeme je podezírat, že to dělají právě kvůli kouzlu místa samého.

První turnus patřil v letošním roce fyzikům. Odpovědi na série otázek položené v besedách se sekčním proděkanem prof. Vladimírem Baumrukem, zástupci SKAS, fakultní knihovny a dalších součástí Matfyzu postupně vytvářely přesnější obrysy studia a na určitou dobu, pro mnohé, vlastně celého života.

Poslední večer pak byl věnován besedě s děkanem fakulty prof. Janem Kratochvílem, který 6. 9. 2016 vstoupil do druhého funkčního období. Dotazy se zaměřily jak na osobní názory zpovídaného, tak na různé záludnosti provozu instituce. Jeden z posledních dotazů pak předznamenal netradiční závěr debaty, kterým byla gratulace děkana k narozeninám jednoho z účastníků kurzu. Hudebně ji doplnil s patřičným nadhledem klavírista skupiny Humbuk a také proděkan pro matematickou sekci doc. Mirko Rokyta.

Příjemná atmosféra se později přenesla k táborovému ohni a bylo jasné, že svéráznému kouzlu místa podlehli další.

Po odjezdu fyziků ve středu odpoledne to Albeř začala zkoušet pro změnu na informatiky.

Informatici přivezli léto

Autobusy dovezly z Prahy další turnus, tentokrát budoucích informatiků. Přijelo s nimi krásné letní počasí. V táboře občas člověk zaslechne, jak je dobře, že vedra pozdního léta nemusíme trávit ve městě.

Hned po příjezdu a ubytování však začal náročný program, včetně besed s oborovým proděkanem doc. Ondřejem Čepkem a studijními proděkany. Až druhý den proběhl zápis, kterým se nově příchozí stali skutečně studenty Matfyzu.

Krásné počasí přálo také tělovýchovným testům, jejichž výsledky i průběh si tentokrát tělocvikáři pochvalovali.

Čtvrteční večer patřil letošnímu v pořadí druhému vydání besedy s děkanem fakulty. Z dotazů bylo patrné, jak široká je oblast zájmů nových studentů. Na tradiční otázky (třeba tu po oblíbené značce piva) se dalo odpovědět s humornou nadsázkou, ovšem některé originální kousky (jako názor na uprchlickou krizi či otázka víry) vyžadovaly v reakcích poctivé soustředění. Večer tradičně provázela kapela Humbuk, na které si na závěr nadšené publikum doslova vytleskalo přídavek.

Páteční program věnují informatici testům středoškolské připravenosti a dalším besedám. Určitě ale dojde i na vycházky po zajímavém okolí a další rekreační aktivity.

Matematické finále

V sobotu přivítala Albeř matematický turnus setrvale pěkným počasím. Prostředí i program začaly v letošním roce naposledy usilovat o srdce budoucích studentů Matfyzu. A věříme, že s úspěchem.

Hned po ubytování a společném nástupu na velké louce začaly besedy se studijním proděkanem doc. Františkem Chmelíkem a také informativní povídání o tělesné výchovně.

Večer vyplnila tradiční beseda s děkanem fakulty. I když proběhla s ještě nezapsanými uchazeči o studium, zájem o podrobnosti ze života fakulty byl mimořádný. Dotazy opět rozehrály jak ryze osobní, tak oficiálnější témata. Po trošku rezervovaném začátku se publikum nováčků opravdu dobře bavilo. Písně kapely Humbuk vytvořily skvělou atmosféru, k níž přispěla i novinka Já a dr. Pick.

Zápis studentů proběhl v neděli, odpoledne pokračovalo besedou s proděkanem pro matematickou sekci doc. Mirko Rokytou. Až do úterý probíhá obvyklý program, ve třetím pokračování dopilovaný k dokonalosti.

Všem účastníkům a letošním nově zapsaným studentům přejeme hodně úspěchů ve studiu a také to, aby jim albeřské srdce zůstalo co nejdéle.

– OMK –

Album na Facebooku