Tato stránka vychází z podkladů pro tištěné studijní plány (tzv. Karolinku).
V obou stupních studia jde o sdružené studium sestávající ze dvou studijních programů. V tom, který si student zvolil jako hlavní, studuje podle hlavního studijního plánu (maior), ve druhém programu studuje podle přidruženého studijního plánu (minor). V hlavním studijním programu absolvuje student pedagogicko-psychologickou průpravu a předměty univerzitního základu; v každém z obou programů pak předměty týkající se oboru, pro jehož výuku je připravován (včetně didaktiky daného oboru a pedagogické praxe). Na MFF UK je student na oba zvolené obory připravován ve stejném rozsahu a stejně kvalitně nezávisle na tom, který studijní program má jako hlavní a který jako přidružený. Bakalářskou práci student vypracovává jen v hlavním studijním programu; tím je přirozeně ovlivněno téma dané práce.
Základní informace
V rámci bakalářského studia má MFF UK od akademického roku 2019/2020 akreditovány následující bakalářské studijní programy (se studijními plány maior a minor) týkající se učitelství:
- – Fyzika se zaměřením na vzdělávání
- – Matematika se zaměřením na vzdělávání
- – Deskriptivní geometrie se zaměřením na vzdělávání
- – Informatika se zaměřením na vzdělávání
- – Matematika se zaměřením na vzdělávání
Tyto studijní programy se ve sdruženém studiu kombinují. V současné době jsou nabízeny kombinace:
Fyzika se zaměřením na vzdělávání - Matematika se zaměřením na vzdělávání,
Matematika se zaměřením na vzdělávání - Deskriptivní geometrie se zaměřením na vzdělávání,
Matematika se zaměřením na vzdělávání - Informatika se zaměřením na vzdělávání.
Každý student si může zvolit, který ze studijních programů je pro něj hlavní a který přidružený.
Se studijními programy Matematika se zaměřením na vzdělávání a Fyzika se zaměřením na vzdělávání se sdružují i jiné studijní programy z dalších fakult UK.
Studijní plány
Studijní plány určují skladbu povinných a povinně volitelných předmětů a dále požadavky ke státní závěrečné zkoušce. Povinně volitelné předměty jsou rozděleny do několika skupin a pro každou skupinu je určen minimální počet kreditů, který je z dané skupiny třeba získat před přihlášením ke státní závěrečné zkoušce. Vedle povinných předmětů a povinně volitelných předmětů si může každý student podle vlastního výběru zapisovat další předměty vyučované na naší fakultě, v případě zájmu i na jiných fakultách naší univerzity (tzv. volitelné předměty). Ve studijních plánech jsou přitom pro každý studijní program uvedeny některé volitelné předměty jako doporučené.
Doporučený průběh studia
Doporučený průběh studia je pro každý studijní program vypracován tak, aby na sebe povinné předměty navazovaly, aby student získal včas kredity potřebné pro zápis do dalšího úseku studia a aby včas splnil podmínky pro přihlášení ke státní závěrečné zkoušce. Doporučený průběh studia je podporován také při tvorbě celofakultního rozvrhu. Doporučené průběhy studia jsou uvedeny v další části textu u popisu jednotlivých studijních programů.
Státní závěrečná zkouška
Bakalářské studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, která má tři části:
- – obhajoba bakalářské práce (v rámci hlavního studijního plánu),
- – ústní zkouška dle požadavků v hlavním studijním plánu (maior),
- – ústní zkouška dle požadavků v přidruženém studijním plánu (minor).
- – ústní zkouška dle požadavků v hlavním studijním plánu (maior),
Nezáleží přitom na pořadí, v jakém jsou tyto části skládány.
Podmínky pro přihlášení ke státní závěrečné zkoušce jsou uvedeny ve studijních předpisech.