Oddělení Kvantové optiky a optoelektroniky

Oddělení Kvantové optiky a optoelektroniky Katedry chemické fyziky a optiky se zabývá ultrarychlou laserovou spektroskopií. Soustřeďuje se zejména na studium rychlých procesů v pevných látkách jako jsou magnetické kovy, polovodiče a jejich nanostruktury s aplikačními výhledy spintronice, fotovoltaice a optoelektronice.

Náš výzkum se dělí na tři pracovní skupiny:

Najdete nás v budově děkanátu MFF UK, Ke Karlovu 3 a ve vedlejší budově Ke Karlovu 5.

Naše laboratoře pokrývají širokou škálu spektroskopických metod a skládající se z Laboratoře optospintroniky vhodné pro časově a prostorově rozlišené magnetooptické experimenty, Laboratoře terahertzové spintroniky využívající terahertzovou spektroskopii v časové doméně, Laboratoře s ultrakrátkými pulzy provozující pulzní laserové zdroje operující na fyzikálním limitu časového rozlišení, Vysokoenergetické femtosekundové laboratoře umožňující excitaci extrémními optickými výkony, Laboratoře ultrarychlé elektronové mikroskopie využívající nejrychlejší (femtosekundové) zobrazování pomocí elektronového svazku a Laboratoře magnetooptické spektroskopie nabízející experimenty a charakterizaci ve velmi širokém spektrálním rozsahu.

Pro studenty zajišťujeme základní výuku na fakultě, ale také nabízíme řadu SFG projektů a vedení bakalářských, magisterských i doktorských prací.

Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Katedra chemické fyziky a optiky, Oddělení kvantové optiky a optoelektroniky
Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2
IČ: 00216208, DIČ: CZ00216208