Ultrarychle expandující plasma
 31. 05. 2023

Ultrarychle expandující plasma

Ve spolupráci s Fyzikálním Ústavem AV ČR jsme pozorovali neočekávaně rychle expandující elektron-děrové plasma.

V terhertzové laboratoři Fyzikálního Ústavu AV ČR pozorovala skupina Petra Kužela rychle expandující elektron-děrové plasma v krystalu GaAs. Rychlost expanze se v závislosti na teplotě krystalu měnila a dosahovala až 0,03 rychlosti světla, což je pro elektrony v krystalu rychlost vysoko nad limitem daným krystalickou mřížkou. Na našem pracovišti se podařilo v teoretické skupině Tomáše Ostatnického navrhnout model transportu založený na myšlence "teleportace" elektron-děrových párů skrz jejich rekombinaci a následnou reabsorpci fotonů hlouběji v krystalu. Platnost modelu jsme výpočetně ověřili a výsledky práce byly publikovány ve Physical Review Letters.

Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Katedra chemické fyziky a optiky, Oddělení kvantové optiky a optoelektroniky
Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2
IČ: 00216208, DIČ: CZ00216208