ERC grant na výzkum interakce světla s elektrony
 01. 01. 2023

ERC grant na výzkum interakce světla s elektrony

Naše oddělení dostalo ERC grant na projekt ultrarychlé elektronové mikroskopie.

V roce 2023 započalo řešení ERC grantu uděleného Martinu Kozákovi, který je zaměřený na výzkum interakce světla s volně se pohybujícími elektrony v elektronových mikroskopech. V rámci grantu bude vědecký tým zkoumat, zda je možné použít tvarované optické vlny pro manipulaci s elektronovými svazky ve volném prostoru či pracovat na vývoji nových metod časově rozlišené elektronové mikroskopie umožňujících zobrazovat optická blízká pole v okolí nanostruktur ozářených koherentním světlem. Z prostředků získaných díky tomuto grantu bude na KCHFO v roce 2023 vybudována nová laboratoř ultrarychlé elektronové mikroskopie, která bude vybavena nejmodernějším skenovacím elektronovým mikroskopem Verios 5 UC (Thermo Fischer Scientific) a femtosekundovým laserovým systémem.

Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Katedra chemické fyziky a optiky, Oddělení kvantové optiky a optoelektroniky
Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2
IČ: 00216208, DIČ: CZ00216208