Článek o ultrarychlé kontrole excitonů ve 2D polovodičích pomocí optických koherentních jevů
 25. 03. 2023

Článek o ultrarychlé kontrole excitonů ve 2D polovodičích pomocí optických koherentních jevů

Článek našeho pracoviště v renomovaném časopisu o kontrole polarizace nosičů (elektron-děrových párů) ve 2D materiálech typu WSe2 a MoS2.

Tým výzkumníků vedený Martinem Kozákem z KCHFO publikoval v časopise npj 2D Materials and Applications článek o manipulaci s energetickými hladinami excitonů v monovrstvách WSe2 a MoS2. V této práci vědci demonstrovali, že ozáření monovrstev dichalkogenidů přechodných kovů silnými infračervenými laserovými pulzy s kruhovou polarizací může sejmout energetickou degeneraci excitonových stavů v těchto materiálech. Excitony jsou kvazičástice, které se skládají z elektronu a díry vázaných Coulombickou interakcí. Energie těchto kvazičástic obecně závisí na jejich vlnovém vektoru. V některých polovodičích, mezi něž se řadí také materiály zkoumané v rámci této práce, existuje několik energeticky degenerovaných minim v disperzních relacích excitonů. Ty tvoří tzv. údolí, jež mohou být obsazena excitony. Aplikací ultrakrátkých infračervených pulzů s kruhovou polarizací dochází k modrému posuvu jednotlivých údolí (posun k vyšším energiím), přičemž tento posun se při aplikaci kruhově polarizovaného světla liší pro dvě třídy neekvivalentních údolí. Tato zjištění otevírají dveře ke kontrole údolní polarizace nosičů ve 2D materiálech pro valleytroniku (z angl. „valleytronics“) pracující na multiterahertzových frekvencích.

Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Katedra chemické fyziky a optiky, Oddělení kvantové optiky a optoelektroniky
Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2
IČ: 00216208, DIČ: CZ00216208