Cena Neuron pro nadějné vědce v oboru fyzika
 16. 10. 2023

Cena Neuron pro nadějné vědce v oboru fyzika

Člen našeho oddělení Martin Kozák se stal laureátem ceny Nadace Neuron pro mladé vědce.

Nadace Neuron ocenila špičkové české vědce. Během slavnostního večera bylo rozdáno celkem devět ocenění. V kategorii určené vědeckým talentům si skleněnou sošku a finanční odměnu odneslo sedm badatelů, včetně doc. Martina Kozáka, který byl oceněn za výzkum interakce elektronů se světlem pro aplikace v časově-rozlišené elektronové mikroskopii. Cílem tohoto výzkumu je posunout hranice časového rozlišení do oblasti attosekund a vyvinout nové metody dovolující kontrolovat a tvarovat elektronové svazky v mikroskopech pomocí světelných vln. Na tento výzkum získal M. Kozák také ERC grant eWaveShaper s dobou řešení 2023-2027 a rozpočtem 45 milionů korun.

Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Katedra chemické fyziky a optiky, Oddělení kvantové optiky a optoelektroniky
Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2
IČ: 00216208, DIČ: CZ00216208