Studenti Matfyzu bodovali na Jarníkovi v Ostravě

16. dubna 2024

Ostravská univerzita v sobotu hostila 31. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. První místo v mladší kategorii vybojoval v silné konkurenci dalších soutěžících z ČR a Evropy student Matfyzu Matej Vasky. Výborné výkony předvedlo i dalších šest zástupců fakulty.

Vítěz Matej Vasky (uprostřed) společně s Volodymyrem Sahanem (druhý zleva), Matějem Doležálkem (druhý zprava) a dalšími zástupci Matfyzu

Soutěž Vojtěcha Jarníka je mezinárodní matematické klání, které každoročně pořádá Ostravská univerzita. Letos se na půdu ostravské Přírodovědecké fakulty sjelo 87 studentů z 22 zemí a mezi nimi také sedm zástupců Matfyzu.

Účastníci jedné z nejstarších matematických soutěží v Evropě dostali za úkol vyřešit během čtyř hodin celkem čtyři úlohy. V kategorii určené studentům nižších ročníků se se zadanými problémy nejlépe vypořádal Matej Vasky. Student prvního ročníku obecné matematiky na Matfyzu v soutěži získal 33 bodů z celkových 40, a obsadil tak ve své kategorii první místo. Za sebou nechal například studenta z Varšavy, který obsadil druhé místo, i „bronzového“ reprezentanta Barcelony.

V kategorii určené starším studentům se za Matfyz nejlépe umístili Volodymyr Sahan (4. místo) a Matěj Doležálek (5. místo). Výborné výkony předvedli i ostatní zástupci Matfyzu, kteří všichni ve svých kategoriích obsadili místa v první polovině výsledkové listiny.

„Považuji to za velký úspěch našich studentů. Naposledy v této soutěži zvítězil student Matfyzu v roce 2018 a předtím v roce 2009,“ podotkl předseda soutěžní poroty doc. Tomáš Bárta z MFF UK. Úlohy byly podle něj letos náročnější, což se odrazilo v tom, že se žádnému ze soutěžících nepodařilo získat plný počet bodů.

Kompletní výsledky i soutěžní úlohy včetně řešení jsou dostupné na webu soutěže.

OPMK