Starší studenti nabízejí pomocnou ruku prvákům

20. října 2020

Studenti prvních ročníků mohou kontaktovat své průvodce na jednotlivých zaměřeních. Zkušenější studenti touto cestou nabízejí pomoc jak se začátkem studia, tak s administrativními a technickými záležitostmi.

Letošní novinkou pro právě nastupující prváky bakalářského studia jsou průvodci životem na naší fakultě. Prváci letos, bohužel, nezažili tradiční a oblíbený matfyzácký seznamovací kurz na Albeři a přicházejí i o další akce, které s sebou přináší začátek prvního akademického roku, třeba o Beánii.

Hlavně však přicházejí od začátku o prezenční výuku. Nepocítí emoce v aule před první přednáškou, snadno nenahlédnou, jaký člověk asi je ten pan docent, který jim dvakrát týdně předává své znalosti. Přicházejí o možnost zeptat se cizince vedle sebe: „Hele, nemá támhleto na tabuli blbě?“ Tím se nejen obtížněji orientují ve výkladu, ale daleko hůře nacházejí také nové kamarády.

Skupina studentů magisterského studia a třetího ročníku bakalářského studia, která má vzpomínky na své první chvíle na Matfyzu ještě v živé paměti, se rozhodla prvákům pomoci. Každý studijní kruh dostal svého průvodce, který má za cíl prvákům se začátky studia co nejvíce pomoci. Průvodci se budou se studenty průběžně setkávat (ať už distančně či později prezenčně dle situace), a zprostředkují jim tak možnost lépe poznat své spolužáky. Studenti se na ně také mohou obracet s drobnými problémy.

Celý projekt je založen na dobrovolnosti, jak ze strany prváků, tak ze strany průvodců. Budeme rádi, když se zapojí co nejvíce studentů. Mnohým totiž nastane chvíle, kdy se jim ve válce s centrálním autentizačním systémem, SISem, ReCodExem, Rehosem, dopravním podnikem a podobně bude hodit nějaký spojenec, spolužák nebo průvodce. Vždyť průvodci jsou na Matfyzu už nějaký ten pátek a stále takové situace zažívají, avšak je jako ostřílení mazáci už (většinou) umí řešit rychle a s grácií.

Pokud prváci do projektu zatím zapojení nejsou, ale rádi by se připojili, mohou kontaktovat koordinátory projektu na jednotlivých sekcích:

Matematika – Hanka Turčinová (turcinova@karlin.mff.cuni.cz)
Fyzika – Andrej Farkaš (andrej.farkas@ruk.cuni.cz)
Informatika – Vojta Švandelík (vojtech.svandelik@mff.cuni.cz)
Učitelství – Anička Yaghobová (annayaghobova@gmail.com)

H. Turčinová, A. Yaghobová