Seriál Datová Lhota provede školáky virtuálním světem

14. května 2020

Česká televize uvede příští týden na své obrazovky nový zábavně vzdělávací seriál pro děti věnovaný počítačům a internetu. Na vzniku projektu Datová Lhota, jehož součástí budou také výukové materiály pro učitele, se podílela Matematicko-fyzikální fakulta UK.

Datová Lhota je animovaný seriál, a současně také webová platforma a výukový materiál určený pro učitele a rodiče, který vznikl ve spolupráci České televize, Matematicko-fyzikální fakulty UK a společnosti CZ.NIC. Vzdělávací projekt má za cíl srozumitelně a zábavně přiblížit dětem svět počítačů a internetu.

Hlavními hrdiny seriálu, který bude vysílat stanice ČT :D, jsou malý Kuba a jeho kamarád, počítačový nadšenec Marwin. Ti se v rámci deseti dílů přenesou do Datové Lhoty, kde pokaždé prožijí nový dobrodružný příběh, během kterého zároveň vyřeší Kubovy problémy s počítačem.

Jednotlivé díly, i navazující aktivity na webu Déčka a výukové materiály, pokrývají důležitá a zároveň dětem blízká témata z oblasti informatiky. Mladé diváky seriál postupně provede celým počítačovým světem: od jednotlivých programů přes jádro, disk, procesor a síťovou kartu až po internet a webové servery.

Seriál pochází z dílny Tvůrčí producentské skupiny Barbary Johnsonové. Vznikal technologií 2D počítačové animace v Grafickém studiu České televize. Hlas seriálovým postavám propůjčil herec Matouš Ruml.

Hlavním koproducentem seriálu je společnost CZ.NIC. MFF UK v rámci projektu zastává roli odborného garanta, její zástupci dr. Pavel Ježekdoc. Cyril Brom jsou zároveň spoluautory námětů jednotlivých dílů seriálu. Společně s dr. Terezou Hannemann se podíleli také na tvorbě doplňkových materiálů.

Seriál doprovodí zábavně-edukativní web, který dětem umožní detailněji prozkoumávat jednotlivá témata, dále výuková hra sloužící mimo jiné k procvičování a v neposlední řadě výukové materiály s modelovými lekcemi pro učitele. Podle nich mohou základy informatiky učit i pedagogové prvního stupně základní školy, kteří na předmět nemají aprobaci. Webová stránka www.decko.cz/datova-lhota bude spuštěna v den premiéry seriálu. „Propojení webu a seriálu je v tomto případě klíčové a tím je zároveň i projekt specifický. Samotná myšlenka vytvořit animovaný seriál, který by dětem vysvětlil, jak to funguje v počítači, totiž vzešla z týmu webu Déčka,“ říká Štěpánka Sunková, kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií, které mělo vývoj webu na starosti.

Tvůrci se tímto projektem zapojují do celoevropské snahy o rozšíření výuky informatiky na prvním stupni o základy počítačové vědy, která se věnuje nejen tomu, jak počítače používat, ale zejména tomu, jak fungují. Zmíněné výukové materiály vznikaly ve spolupráci se školami a jejich žáky. Modelové lekce v praxi testovala dr. Tereza Hannemann a studentka Pedagogické fakulty UK Anna Drobná.

Seriál, web a modelové lekce tak budou k dispozici učitelům jako vzdělávací „balíček“ pro výuku.

První díl seriálu Datová Lhota odvysílá Česká televize v rámci pořadu Planeta Yó na stanici ČT :D v úterý 19. 5. 2020.

OPMK, ČT