Roboti znovu obsadili Kongresové centrum

13. června 2022

Po dvouleté pauze se do pražského Kongresového centra vrátil Robotický den. Na největší soutěži amatérských robotů v Česku, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta a spolek Robonika, se proti sobě utkaly více než čtyři stovky stavitelů se 118 roboty.

Na 17. ročníku Robotického dne, který se uskutečnil předminulý víkend, představilo své výtvory celkem 432 soutěžících ze šesti zemí. Vedle účastníků z Česka a Slovenska se do letošní soutěže přihlásili také amatérští stavitelé z Polska, Německa, Holandska a Kypru. Schopnosti svých robotů pak otestovali v některé z devíti soutěží.

Soutěžilo se v tradičních disciplínách, jako je záchrana plyšového medvěda, jízda po čáře, mini sumo nebo úklid hraček, kde je úkolem robota uklidit kostky rozházené po pokoji. Nechyběl ani závod robokár, zápas o plechovky s kečupem nebo freestyle, který byl otevřený bez omezení všem pracím s tématem robotiky.

Náplní Robotického dne, kterého se mohl zúčastnit kdokoli bez ohledu na věk či dosažené vzdělání, však nebyly pouze soutěže. Cílem akce totiž není jen přilákat pozornost mladé generace, ale také přiblížit robotiku a její možnosti širší veřejnosti. I proto měla veřejnost na akci jako vždy vstup zdarma.

„Jsem velmi rád, že se akce letos mohla uskutečnit. Po lockdownem vynucené pauze jsme měli trochu obavy, ale nakonec vše klapalo. Přestože bylo robotů přihlášeno méně než v minulých letech, účastníků, tedy jejich autorů, bylo naopak znatelně více. Je tedy vidět, že stavitelé robotů měli i přes nepříznivé podmínky větší zájem něco vytvářet i ukázat a to nás těší. A jsme také velice rádi, že se akce zúčastnily i zahraniční týmy,“ hodnotí Robotický den 2022 dr. David Obdržálek z Katedry teoretické informatiky a matematické logiky.

Více než sedm stovek návštěvníků mělo během celé neděle příležitost prohlédnout si rozmanité výtvory, které soutěžící sestavili buď kompletně dle vlastního návrhu, anebo z vybrané robotické stavebnice. Kromě soutěžních robotů byly pro diváky připraveny také ukázky studentských projektů a prezentace firem, které se v Česku zabývají robotikou a souvisejícími obory.

OPMK

Ohlasy v médiích:

Český rozhlas Radiožurnál – Host Lucie Výborné
Česká televize – Studio ČT24 (01:28:10 a 02:26:53)
Česká televize – Studio ČT24 (40:10 a 01:45:23)
Novinky.cz