Matfyzáci ve SVOČ bodují

25. května 2023

Ve 23. ročníku SVOČ obsadili studenti Matfyzu tradičně přední příčky téměř ve všech kategoriích. Finálové kolo soutěže probíhalo od 21. do 23. května, poprvé na Technické univerzitě v Liberci.

Studentská vědecká odborná činnost v matematice a informatice (SVOČ) je určena studentům bakalářských a magisterských programů. Soutěž pořádají Slovenská matematická společnost a Česká matematická společnost, přičemž dva ročníky vždy probíhají v ČR a jeden v SR. Po loňském bratislavském ročníku tak letošní proběhl v Liberci.

Finálové kolo soutěže zahájili předseda ČMS prof. Luboš Pick, děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL prof. Jan Picek a rektor TUL doc. Miroslav Brzezina. Samotnou soutěž, kdy sekční tříčlenné poroty hodnotí patnáctiminutové prezentace studentek a studentů, doplňoval také společenský program.

Ve sloučených sekcích M1 (Matematická analýza – teorie funkcí a prostory funkcí) + M2 (Matematická analýza – teorie diferenciálních a integrálních rovnic) + M7 (Aplikovaná matematika – numerická analýza) získali studentky a studenti Matfyzu celkově první a druhé místo. Podobně tomu bylo ve sloučených sekcích M3 (Teorie pravděpodobnosti a matematická statistika) + M4 (Ekonometrie a finanční matematika), kde navíc dva obsadili dělené třetí místo a další tři obdrželi čestná uznání.

Druhé a třetí místo patřilo posluchačům a posluchačkám Matfyzu také ve sloučených kategoriích M5 (Matematické struktury – algebra, topologie a geometrie) + M6 (Matematické struktury – teorie grafů a kombinatorika) a stejně si vedli v sekci M8 (Aplikovaná matematika – matematické modely dynamiky), kde však bylo třetí místo dělené mezi více prací. Druhé místo pak získal jeden ze studentů také ve sloučených sekcích I1 (Teoretická informatika) + I2 (Umělá inteligence).

Matematicko-fyzikální fakultu UK letos reprezentovalo 18 prací. Celkem bylo přihlášeno 49 prací z 12 fakult různých vysokých škol a univerzit obou pořadatelských zemí. Kompletní výsledková listina je k dispozici na stránkách pořadatelské Technické univerzity v Liberci.

Všem oceněným gratulujeme!

OPMK, foto Hana Turčinová