Absolvent Matfyzu uspěl v soutěži IT SPY

10. prosince 2021

Studenti informatiky z českých a slovenských vysokých škol se tuto středu utkali ve 12. ročníku soutěže IT SPY. Reprezentant Matfyzu Matúš Goliaš obsadil v prestižním klání třetí příčku.

Do letošní soutěže IT SPY o nejlepší diplomovou práci v oblasti IT byli zapojeni absolventi ze 14 českých a slovenských vysokých škol zaměřených na informatiku. Každá škola mohla vybrat maximálně deset prací a jednu označit za nejlepší. Z těch byly porotou složenou z odborníků z VŠ i praxe vybráno osm finalistů.

Finálové kolo soutěže se uskutečnilo tuto středu 8. 12. formou online přenosu. Práce Matúše Goliaše Gradient boosted segmentation of retinal fundus images (Gradientem zesílená segmentace snímků sítnicového fundu), kterou vedla doc. Elena Šikudová z Katedry softwaru a výuky informatiky, obdržela po hodnocení porotou třetí místo.

Matúš Goliaš ve své diplomce novátorským způsobem zpracoval téma segmentace terče zrakového nervu, které je velmi složité vzhledem k povaze vstupních dat a rovněž k relativně nízkému počtu vhodných obrázků. Korektní segmentace může výrazně pomoci ke včasné diagnóze zeleného zákalu u pacienta a tím zabránit následné úplné slepotě. Autor následně otestoval navrhovanou metodu na již existující databázi očních obrázků Drishti. Testovány byly i modifikace metody.

Vítězná práce, kterou Goliaš obhájil letos v červnu, sklidila úspěch nejen v rámci soutěže, ale její výsledky ocenili i zahraniční odborníci, s nimiž nyní autor a vedoucí práce připravují společnou publikaci.

Přehled všech finalistů a jejich prací je dostupný na stránkách soutěže.

prof. Jaroslav Pokorný (ambasador soutěže na MFF UK)