Juggling with atoms and photons in a box: from fundamental tests to new quantum technologies

Serge Haroche

čtvrtek 21. 6. 2018 od 14:00 – MFF UK, Malostranské nám. 25 – refektář, 1. patro

Serge Haroche se narodil v roce 1944 v marocké Casablance. Od roku 1956 žije ve Francii. Studoval na École Normale Supérieure v Paříži. Doktorát ve fyzice získal v roce 1971 pod vedením Clauda Cohena-Tannoudji (Nobelova cena 1997) na Univerzitě Paris VI. Pracoval v Centre National de la Recherche Scientifique, na École Polytechnique a na Univerzitě Pierra a Marie Curie. V letech 1982–2001 byl profesorem na École Normale Supérieure, od roku 2001 působí na Collège de France v Paříži. Učil na četných světových univerzitách, např. na MIT, Harvardu, Yale a dalších.

Profesor Haroche je průkopníkem nových experimentálních metod atomové fyziky a kvantové optiky, které založily současný výzkum kvantových vlastností hmoty pomocí externě řízených umělých kvantových systémů. Jeho práce v oblasti interakce fotonů s atomy v mikrovlnné dutině, laserové spektroskopie, superradiance a Rydbergových atomů umožnily v polovině 90. let měření kvantových stavů světla, kvantových rázů, dekoherence a dalších ryze kvantových jevů. Tyto práce mají zásadní význam pro rozvoj kvantových simulátorů a kvantových informačních technologií budoucnosti. Serge Haroche získal v roce 2012 společně s Davidem Winelandem Nobelovu cenu za fyziku „za průlomové experimentální metody měření a ovládání individuálních kvantových systémů“.

Prof. Haroche bude přednášet také následující den, 22. 6. 2018, v centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech.

Přednášky jsou součástí pobytu tří francouzských nobelistů v Praze a akce Sounds of Science.

© 2013–2018 Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta. Design noBrother.
Za obsah odpovídá OPMK.