Matfyz hostí letní školu gravitace

7. září 2018

V pondělí 10. září začíná v posluchárně T1 v trojském areálu MFF UK letní škola Gravity@Prague 2018 zaměřená zejména na problematiku popisu gravitační interakce v nejrůznějších oblastech teoretické fyziky od kosmologie až po kvantovou gravitaci.

Více než stovka studentů z 25 zemí bude mít jedinečnou příležitost vyslechnout z úst předních světových odborníků celkem 6 přednáškových cyklů zaměřených na moderní partie této dynamicky se rozvíjející vědní disciplíny jako je například studium gravitačních vln či teorie původu a vývoje struktur (nejen) v raném vesmíru. Více teoreticky zaměření účastníci si pak přijdou na své třeba v kurzech konformní teorie pole, teorie polí s vyšším spinem atd.

Jedním z vrcholů této týdenní aktivity pak bude speciální páteční přednáška světoznámého odborníka na problematiku kosmologické inflace Alexandra Vilenkina, profesora fyziky a ředitele institutu kosmologie na Tuftsově Universitě v americkém Medfordu (MA). Profesor Vilenkin, autor více než dvou set odborných publikací, člen americké fyzikální společnosti, je nejen jedním z otců moderních představ o kvantové povaze vzniku vesmíru, ale též významným popularizátorem vědy; v češtině např. vyšla v roce 2008 jeho populární monografie Mnoho světů v jednom.

Letní škola bude hostit i další významné odborníky v oblasti moderní kosmologie a příbuzných disciplín. Konkrétně přijedou Geoffrey Compere z Université Libre de Bruxelles (Belgie), Matthias Gaberdiel z ETH Zürich (Švýcarsko), Zohar Komargodski z Weizmann Institute of Science (Izrael), Samaya Nissanke z University of Amsterdam (Nizozemí), Antonio Padilla z University of Nottingham (Spojené království) a Leonardo Senatore ze Stanford University (USA).

Letní školu Gravity@Prague 2018 pořádá ve spolupráci s ÚČJF MFF UK Institut kosmologie a fundamentální fyziky CEICO Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

ÚČJF –