Young Scientist Award pro studenta Matfyzu

18. července 2018

Doktorand Jiří Kratochvíl získal ocenění za nejlepší studentskou přednášku na mezinárodní konferenci E-MRS Spring Meeting.

Jedna z nejprestižnější a největších konferencí zaměřených na novinky v oblasti materiálových věd, E-MRS Spring Meeting, se na konci června konala ve francouzském Štrasburku.

Na akci, která každoročně hostí stovky odborníků, letos vystoupil i doktorand Katedry makromolekulární fyziky Jiří Kratochvíl. Ten si za přednášku s názvem Antibacterial thin films with tailorable release of antibacterial agents vysloužil ocenění Young Scientist Award a odměnu ve výši 450 eur.

Pod vedením doc. Ondřeje Kyliána se Jiří Kratochvíl zabývá vývojem a studiem nanostrukturovaných povrchů pro biolékařské aplikace. V současné době je jeho hlavní výzkumnou činností příprava a charakterizace povlaků s regulovatelným uvolňováním antibakteriálních činidel, jako jsou antibiotika a kovové ionty z imobilizovaných nanočástic, pro pokrývání tělních implantátů.

Absolvent oboru Fyzika kondenzovaných soustav a materiálů má za sebou už několik úspěchů. Za publikaci v časopise Surface and Coatings Technology obdržel čestné uznání ve fakultní soutěži Best student paper award. V loňském roce získal na mezinárodní konferenci ITFPC studentský grant v hodnotě 300 eur. Ve svých 29 letech je také autorem 11 vědeckých publikací v uznávaných impaktovaných časopisech s více než sedmdesátkou citací.

– OPMK –