Děkan ocenil nejlepší knižní publikace

2. května 2018

Pětice titulů získala cenu děkana MFF UK za nejlepší knižní publikace za rok 2017. Oceněny byly učebnice „Astronomická měření“ a „Průvodce labyrintem algoritmů“, monografie „Survival Analysis with Interval-Censored Data“ a „A Journey Through Discrete Mathematics“ a kniha „Star Wars a věda“.

Dle statutu jsou ceny udělovány za publikace, které dosahují mimořádné úrovně a jejichž autory nebo spoluautory jsou (s výjimkou popularizačně-propagační edice nakladatelství MatfyzPress) pracovníci fakulty. Udělení ceny je provázeno finanční odměnou z fondu děkana. Ceny za loňský rok byly předány 2. května 2018 na zasedání Vědecké rady.

V kategorii „vysokoškolská učebnice“ se o cenu děkana dělí autoři těchto publikací:

• Miroslav Brož, Marek Wolf – Astronomická měření (MatfyzPress);
  • Martin Mareš, Tomáš Valla – Průvodce labyrintem algoritmů (CZ.NIC).

V kategorii „monografie“ se o cenu děkana dělí autoři těchto publikací:

• Kris Bogaerts, Arnošt Komárek, Emmanuel Lesaffre – Survival Analysis with Interval-Censored Data: A Practical Approach with Examples in R, SAS, and BUGS (Chapman and Hall/CRC Press);
  • Martin Loebl, Jaroslav Nešetřil, Robin Thomas – A Journey Through Discrete Mathematics, A Tribute to Jiří Matoušek (Springer International Publishing).

V kategorii „publikace v odborné edici nakladatelství MatfyzPress“ nebyla na cenu děkana navržena žádná publikace.

V kategorii „publikace v popularizačně-propagační edici nakladatelství MatfyzPress“ obdržela cenu Pavla Kotálová za překlad titulu: Mark Brake, John Chase – Star Wars a věda.

Miroslav Brož, Marek Wolf
Astronomická měření

Kniha Astronomická měření je odrazem podstatné části přednášky Základy astronomie a astrofyziky, tradičně konané na Astronomickém ústavu MFF UK. Cílem je naučit studenty správně uvažovat o dvou věcech: co se přesně měří a jaká je nejistota měření.

Na úvod jsou zařazeny kapitoly o statistice, optice, difrakci a atmosféře, které jsou určitými prerekvizitami dalšího výkladu. Po přehledu dalekohledů a detektorů se text věnuje fotometrii, astrometrii, spektroskopii a interferometrii. Dále jsou rozebrána specifika jednotlivých oborů spektra: rádiového, dalekého infračerveného, ultrafialového, rentgenového a gama. Jsou zmíněny i detektory nezvyklých typů, sloužící pro měření neutrin, částic nebo gravitačních vln. Samostatně je diskutována kosmická geodézie a měření vzdáleností.

Martin Mareš, Tomáš Valla
Průvodce labyrintem algoritmů

Nová publikace Průvodce labyrintem algoritmů vypráví o tom, jak algoritmy navrhovat a jak jejich chování zkoumat. Mimo to obsahuje mnoho příkladů algoritmů a datových struktur s aplikacemi a cvičeními. Je určena každému, kdo už umí trochu programovat v jakémkoliv jazyce a chtěl by se naučit algoritmicky myslet.

Kris Bogaerts, Arnošt Komárek, Emmanuel Lesaffre
Survival Analysis with Interval-Censored Data: A Practical Approach with Examples in R, SAS, and BUGS

Survival Analysis with Interval-Censored Data: A Practical Approach with Examples in R, SAS, and BUGS provides the reader with a practical introduction into the analysis of interval-censored survival times. Although many theoretical developments have appeared in the last fifty years, interval censoring is often ignored in practice. Many are unaware of the impact of inappropriately dealing with interval censoring. In addition, the necessary software is at times difficult to trace. This book fills in the gap between theory and practice.

Martin Loebl, Jaroslav Nešetřil, Robin Thomas
A Journey Through Discrete Mathematics, A Tribute to Jiří Matoušek

This collection of high-quality articles in the field of combinatorics, geometry, algebraic topology and theoretical computer science is a tribute to Jiří Matoušek, who passed away prematurely in March 2015. It is a collaborative effort by his colleagues and friends, who have paid particular attention to clarity of exposition – something Jirka would have approved of.

The original research articles, surveys and expository articles, written by leading experts in their respective fields, map Jiří Matoušek’s numerous areas of mathematical interest.

Mark Brake, John Chase (překl. Pavla Kotálová)
Star Wars a věda

Star Wars jsou vynikajícím dílem sci-fi a fantazie, které zaujalo představivost a srdce fanoušků po celém světě. Jsou překvapeni rozmanitostí tvorů a technologií a jsou udiveni tajemstvím Síly. Ptáte se kolik ze světa Star Wars má svoji oporu v realitě? Mohou se některé z mimořádných vynálezů objevit v našem světě? Tato kniha prochází filmový vesmír a prozkoumává padesát fascinujících témat včetně bojových technologií, mimozemského života, vesmírných cest, fyziky a podobně. Kniha obsahuje mnoho odpovědí na otázky jako jsou:

Za jak dlouho odstartujeme s prvním spídrem jako ze Star Wars? Co je přesně Síla? Jak bychom mohli žít na plynném obru jako je Bespin? Jak je možné, že Kylo Ren dokáže zastavit střelu z blasteru během letu? Kolik by stálo postavit Hvězdu smrti? A mnoho dalšího.

Nemusíte být Jedi ani vědec. Kniha je napsaná pro fanoušky, kteří chtějí zjistit fakta skrytá za jedním z nejoblíbenějších moderních eposů.

– OPMK –