Matematik Feireisl převzal medaili Bernarda Bolzana

20. prosince 2017

Prof. Eduard Feireisl převzal Čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách. Ocenění mu včera předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Slavnostní udílení bylo součástí mezinárodního workshopu Prague Compressible Meeting, který pořádá AV ČR při příležitosti matematikových 60. narozenin.

Prof. Feireisl se zabývá především teorií parciálních diferenciálních rovnic (PDEs) se speciálním zaměřením na rovnice mechaniky tekutin. „Myšlenky Eduarda Feireisla znamenaly velký průlom v porozumění mechanismu proudění stlačitelných tekutin. Feireisl patří mezi několik světových matematiků, kteří ve svém oboru skutečně posouvají hranice poznání,“ uvedl ředitel Matematického ústavu AV ČR Jiří Rákosník.

Prof. Feireisl je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty, na které vystudoval matematickou analýzu. Doktorskou práci a titul DrSc. obhájil na Akademii věd ČR. Od roku 2011 je řádným profesorem Univerzity Karlovy. Dlouhodobě působí v Matematickém ústavu AV ČR.

Je nositelem několika významných ocenění, mj. Ceny Neuron za přínos světové vědě a ocenění Praemium Academiae. V roce 2013 získal prestižní ERC Advanced Grant. V příštím roce pak bude jedním ze sedmi vědců, jejichž výzkumné projekty podpoří Einsteinova nadace v Berlíně v rámci programu Einstein Visiting Fellows.

– OMK –

Související: „Král matematiky“ Feireisl převzal medaili Bernarda Bolzana Jarníkovská přednáška prof. Eduarda Feireisla