Ministerstvo školství ocenilo vědce z Matfyzu

30. listopadu 2017

V Senátu Parlamentu ČR se včera udílela ocenění MŠMT za mimořádné badatelské výsledky a práce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Mezi laureáty jsou letos rovnou tři zástupci Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací převzal Prof. RNDr. Vladimír Matolín, DrSc. Ocenění reflektuje jeho vědecké výsledky v oblasti vývoje pokročilých materiálů pro vodíkové technologie. Poznatky prof. Matolína, za které si získal mezinárodní uznání, mimo jiné směřují k významné redukci cen vodíkových palivových článků, a to díky zcela zásadnímu snížení obsahu drahé platiny. MŠMT ocenilo prof. Matolína taktéž za sestavení kolektivu excelentních mladých vědců. Výzkumný tým nyní pod jeho vedením působí ve špičkově vybavené laboratoři velké výzkumné infrastruktury, která se stala centrem výzkumu nanomateriálů pro katalýzu. Jejich progresivní materiály jsou s úspěchem uváděny do praxe.

V kategorii určené vynikajícím studentům a absolventům českých vysokých škol si ocenění převzala dvojice doktorandů informatiky Mgr. Matěj MoravčíkMgr. Martin Schmid, kteří patří mezi autory přelomového algoritmu DeepStack. Umělá inteligence, na jejímž vývoji měla dvojice zásadní podíl, na konci minulého roku jako první v historii dokázala porazit člověka ve hře poker. Výsledky jejich práce, která kromě her samotných nese i široké možnosti dalšího uplatnění, publikoval prestižní časopis Science a informovala o nich světová média.

– OMK –