„Zaprášená“ konference

12. června 2017
Na konci května tohoto roku (20.–25. května 2017) uspořádal v hotelu DUO na Střížkově tým z Katedry fyziky povrchů a plazmatu 8. mezinárodní konferenci o fyzice prachového plazmatu (8th International Conference on the Physics of Dusty Plasmas).

Putovní konference s tříletou periodou je již osmá v řadě (Goa, Indie 1996; Hakone, Japonsko 1999; Durban, Jihoafrická republika 2002; Orleans, Francie 2005; Azorské ostrovy, Portugalsko 2008; Garmisch-Partenkirchen, Německo 2011; New Delhi, Indie 2014). Do Prahy zavítalo skoro půl druhé stovky převážně zahraničních vědců a studentů. Z 25 zemí bylo nejvíce účastníků z Německa, ale významné zastoupení měli i vědci z Ruska, USA, Indie a samozřejmě z Česka. Své zástupce měly i méně tradiční země jako Irán, Jihoafrická republika, Řecko a další.

Poměrně široké téma konference pokrývá interakci prachu s plazmatem, popř. jednotlivými částicemi, v nejrozličnějších prostředích, počínaje vesmírem, přes planetární atmosféry až do laboratoří, kde se studuje kolektivní chování prachových zrnek jako další složky plazmatu. Takovéto systémy představují makroskopickou analogii atomární struktury, lze na nich očima pozorovat fázové přechody, tření, formování vírů apod. Některé laboratorní experimenty jsou dokonce prováděny za snížené gravitace, tj. na mezinárodní vesmírné stanici. V neposlední řadě je přítomnost prachu tématem i pro jadernou fúzi, resp. pro zařízení typu tokamak, kde přítomnost prachu narušuje stabilitu plazmatu a krade energii.

Týden nabitý přednáškami a plakátovými prezentacemi byl zakončen konferenční večeří v refektáři fakultní budovy na Malé Straně. Večeři zahájila zdravicí zástupkyně českého komitétu IUPAP prof. A. Valkárová. IUPAP (International Union of Pure and Applied Physics, Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou fyziku) poskytla konferenci významnou finanční dotaci, což umožnilo podpořit účast studentů z rozvíjejících se zemí. Po slavnostním udělení cen za nejlepší studentský poster, ceny pro mladé vědce v oboru prachového plazmatu a zejména prestižní oborové ceny „Stardust“ měli účastníci možnost nahlédnout do rotundy sv. Václava.

Předseda mezinárodního vědeckého výboru této konference prof. K. Avinash pak ve své závěrečné řeči poznamenal: „Tento týden jsme slyšeli řadu přednášek, širokou diskusi a četné výtky, na jednom se však všichni shodneme — čeští pořadatelé odvedli skvělou práci, celá konference proběhla velice hladce, bez nejmenšího zádrhelu.“ Nezbývá než se těšit za tři roky opět na viděnou, tentokráte v moskevském Ústavu pro výzkum vesmíru při Ruské akademii věd.

Jiří Pavlů

Webové stránky konference