Mladí matematici naplnili Výstaviště

11. dubna 2017
V pátek 7. dubna proběhlo mezinárodní kolo matematické soutěže Náboj. Účastníků od loňského roku opět přibylo, a tak se mladí matematici stěhovali podruhé do většího – z Kongresového centra na Vyšehradě do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti.

Populární matematické soutěže Náboj se letos zúčastnilo jenom z Česka 276 pětičlenných týmů. Celkový počet týmů ze šesti zemí (Česko, Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko a Maďarsko) se letos vyšplhal na 855.

V kategorii Junioři na republikové úrovni zvítězil tým z Gymnázia Špitálská ve složení Adam Janich, Anežka Trojanová, Adéla Foglarová, Vojtěch Žák a Adam Kulich. V mezinárodním žebříčku se svým výsledkem 37 bodů obsadili 25. místo. (Vloni Junioři v celosvětovém na 11. příčce.)

První místo v kategorii Senioři vybojoval tým z Gymnázia Jana Keplera ve složení Danil Koževnikov, Jan Petr, Roman Svoboda, David Vokrouhlický a Václav Volhejn se stejným součtem 37 bodů. Ti se v celkovém hodnocení umístili na 7. příčce, oproti loňské české vítězné 9. pozici.

Matematická soutěž Náboj má svá specifika oproti jiným kláním v ČR i zahraničí. Kombinuje totiž práci v týmu se znalostmi, ale neméně důležitá je také intuice a pohybová zdatnost, neboť se hraje o čas. Není tak žádným výjimečným jevem, když kolem vás soutěžící s příkladem prosviští rychlostí zasluhující pokutu od dopravní policie. Největším „destruction derby“ je potom závěrečná fronta řešitelů v poslední minutě. U stolku, kde se odevzdávají příklady, je v tu chvíli situace krajně nepřehledná.

Za MFF UK, jako jednoho z organizátorů akce, promluvil k řešitelům prof. Luboš Pick, který v krátké přednášce představil zajímavé příklady i specifika matfyzáckých řešení.

Výsledky českého Náboje 2017

Kategorie Junioři

1. místo
Gymnázium Špitálská, Špitálská 2, Praha 9, ČR