Virtuální ráje z Modré školy Háje

Davy příznivců fantastiky se sjely do Modré školy na Hájích na každoroční oslavu fikčních světů PragoFFest. Matfyz, který se již počítá mezi festivalové stálé hosty, u toho se svým mobilním stánkem nemohl chybět.

Čtyřdenní akce nabídla přehršle odstínů herní zábavy od her počítačových přes RPG až po deskové či karetní hry. Místní knihovny přetékaly svazky vědecko-fantastických knih, hororů, komiksů nebo anime. A po chodbách se proháněli cosplayeři a cosplayerky. Tak nějak si můžete představit neopakovatelnou atmosféru zimní mutace veletrhu s fantazií.

„Na stánku Matfyzu se řádově vystřídalo několik set návštěvníků,“ uvedl jeden z organizátorů matfyzácké části Cyril Brom. „Obecně platí, že scéna fantasy je našim studentům blízká. Z velké většiny jsou návstěvníci vysokoškolsky vzdělané publikum, nejsou naivní a touží se dozvědět nové věci,“ dodává Brom.

Matfyz, který svým modulem obsadil mezipatro a dvě učebny, tu spolu s Filozofickou fakultou UK nabídl vědecký pohled na fantaskní světy. V pěti společných přednáškách naši kolegové podhalili některé z principů objevujicích se v knihách či hrách. O plachetnicích hnaných světlem, mikrovlnami i částicemi pohovořil Jaroslav Kousal z Katedry makromolekulární fyziky. V dalším svém vystoupení představil futuristickou plazmovou medicínu. Z přednášek Filozofické fakulty jsme mohli vyslechnout historický exkurz o severských ságách, které v mnohém inspirovaly žánr fantasy.

Na stánku Sci-fyzika se odehrávaly vědecké pokusy pod patronací zkušených studentů Matfyzu. K vidění byly levitující předměty a pozor, dokonce i „neviditelnost“. Informatická sekce si pak připravila expozici nazvanou Počítačové hry (nejen) od vývojářů z Matfyzu a také VR Playground by MFF UK, minipřehlídku technologických vychytávek pro virtuální realitu jako HTC Vive, Oculus Rift, Microsoft Kinect nebo Google Cardboard.

Z předešlých let:

– OMK –

© 2013–2017 Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta. Design noBrother.
Za obsah odpovídá Oddělení mediální komunikace.