Jeden den s informatikou a matematikou

Letošní akce Jeden den s informatikou a matematikou přinesla opět pestrý vhled do studia obou oborů. Návštěvníky čekalo celkem 24 přednášek, včetně těch studentských. Zaujaly také interaktivní stánky.

Jeden den s informatikou a matematikou (JDIM) navazuje na předchozí úspěšné akce z řady Jedna noc s informatikou a matematikouJeden den s informatikou. Je určen pro všechny zájemce o informatiku, matematiku a příbuzné obory z řad studentů středních škol, ale i mladších žáků a jejich učitelek či učitelů. Pro uchazeče o studium na Matfyzu je tento den vhodnou příležitostí dozvědět se od studentů a pracovníků fakulty, čím by se mohli jednou zabývat sami.

Dvojice zvaných přednášek připomněla původně studentské projekty, z nichž se staly produkty nebo služby světového významu. Ondřej Filip (CZ.NIC) nejprve představil Software, na kterém stojí Internet, Jaroslav Tulach (Oracle Labs) poté hovořil o vývojovém prostředí NetBeans IDE, dříve Xelfi. Vedle přednáškového programu, probíhajícího ve třech místnostech současně, se pak návštěvníci mohli na chodbách zastavit u řady stánků, které interaktivním způsobem lákaly k přímému dialogu. K vidění (a osahání) tak byly třeba předměty vytištěné na 3D tiskárně, software pro skenování obličeje nebo geometrické hlavolamy.

Jednou z mnoha prezentovaných činností byly netradiční způsoby ovládání počítačů a elektroniky obecně. Na stánku Katedry sofwarového inženýrství je prezentoval RNDr. Martin Kruliš, Ph.D.: „Microsoft Kinect je v podstatě běžná kamera, která je doplněna hloubkovým senzorem. Data poskytují dostatek informací k tomu, aby bylo možné snadno rozpoznat siluety lidí a jejich pohyby. Lidé tak mohou pouze pohybem těla a končetin např. ovládat svého avatara v počítačové hře. Kinect ale může být využit i na další méně očividné úkoly, jako je např. klíčování (prokládání obrazu sledovaných lidí s jiným obrazem na pozadí), jednoduché 3D skenování, nebo rozpoznávání předmětů na stole.“

Dalším takovým zařízením byla hračka Futuro Cube, která je běžně k dostání v obchodech. „Její zvláštností je, že je možné ji programovat. Samotná kostka se ovládá pouze pohybem (obsahuje akcelerometr a gyroskop) a uživateli dává poměrně jednoduché podněty (na každé stěně má pouze 3×3 barevné LED). Na JDIM jsem demonstroval jednoduchou logickou hříčku, kterou jsem pro kostku naprogramoval jako ukázku toho, jak snadné je dnes vyvíjet aplikace i pro netradiční hardware,“ vysvětlil Dr. Kruliš s tím, že Matfyz nenabízí pouze teoretickou informatiku, ale také spoustu praktických předmětů. V obou oblastech se určitě bude hodit otázka, která podle Kruliše patřila mezi nejčastější: „Jak to funguje?“

Stránka Jednoho dne s informatikou a matematikou: mff.cuni.cz/jdim

– OMK –

© 2013–2017 Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta. Design noBrother.
Za obsah odpovídá Oddělení mediální komunikace.