Student Matfyzu bodoval v soutěži o nejlepší práci v IT

13. prosince 2016
Adam Blažek, absolvent Teoretické informatiky a čerstvý doktorand, se stal absolutním vítězem prestižní soutěže IT SPY.

V refektáři MFF UK na Malostranském náměstí byly ve středu 7. prosince slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší studentskou práci v IT. Z celkového počtu 1 900 diplomových prací, které do soutěže nominovali ambasadoři fakult českých a slovenských univerzit, bylo nejprve na konci října vybráno devět finalistů, a z nich pak absolutní vítěz. Tím se stal absolvent Matfyzu a nynější doktorand Adam Blažek, který ve své práci navrhl algoritmus pro efektivní vyhledávání ve videích.

Práce vznikala pod vedením dr. Jakuba Lokoče z Katedry softwarového inženýrství. Vítězný algoritmus dokáže na základě klíčových slov anebo jednoduché barevné skici vyhledávat v mnohahodinových videích a téměř okamžitě rozpoznat libovolnou konkrétní scénu. Nástroj v sobě kombinuje řadu technik z oblasti databází, podobnostního hledaní, počítačového vidění a strojového učení. Využívat jej mohou jak amatéři na běžném PC, tak profesionálové z řad filmařů či videoeditorů.

„Výsledky práce Adama Blažka byly publikovány na řadě prestižních mezinárodních konferencí. Kvalitu použitých metod i vyhledávacího nástroje navíc prověřila prestižní soutěž Video Browser Showdown, kde projekt dvakrát získal první místo,“ dodává k úspěchu prof. Jaroslav Pokorný, ambasador IT SPY na MFF UK.

Kromě 1 000 EUR odměny za absolutní vítězství si práce vysloužila i Cenu odborných novinářů.

Podrobnosti k projektu přináší sám oceněný v krátkém rozhovoru na portálu Matfyz.cz

– OMK –