Rumunský úspěch českých studentů

27. května 2016
Osm studentů ve dvou týmech reprezentovalo Matfyz ve třetím ročníku fyzikální soutěže PLANCKS, která letos probíhala v rumunské Bukurešti. V mimořádně silné konkurenci 23 týmů z 15 zemí se skvěle umístily oba české týmy. V soutěži obsadily první a třetí místo.

Celkem osm studentů ve dvou čtyřčlenných týmech reprezentovalo Matfyz ve třetím ročníku fyzikální soutěže PLANCKS, která letos probíhala ve dnech 20. – 23. května v rumunské Bukurešti. V mimořádně silné konkurenci 23 týmů z 15 zemí se skvěle umístily oba české týmy. V soutěži obsadily první a třetí místo.

PLANCKS (Physics League Across Numerous Countries for Kick-Ass Students) je mezinárodní týmová soutěž v řešení teoretických fyzikálních úkolů z nejrůznějších oblastí fyziky. Kromě úloh z klasické a kvantové mechaniky se týmy letos musely poprat s úkoly z termodynamiky a statistické fyziky či z fyziky supravodičů. Řešení jednotlivých úloh pak hodnotila komise vědců a učitelů z University of Bucharest a fyzikálních ústavů tamější akademie věd.

Tým, který zastupovali Lubomír Grund, Miroslav Hanzelka, Milan Pešta a Jakub Šafin, obsadil třetí místo, zatímco skupině ve složení Jakub Kocák, Ján Pulmann, Jan Sopoušek a Patrik Švančara se dokonce s malým bodovým náskokem před polským týmem povedlo soutěž vyhrát.

Oba týmy, jež se ve stejném složení účastnily soutěže PLANCKS i loni, si tak vylepšily svoje dosavadní výsledky a potvrdily, že studenti Matfyzu se na mezinárodním poli rozhodně neztratí.

Příští, čtvrtý ročník PLANCKS se uskuteční v červnu 2017 v rakouském Grazu.

– Patrik Švančara –

Další fotografie na Matfyz.cz