Rande s Fyzikou se představilo v Ostravě

20. listopadu 2015
Publikace Rande s Fyzikou překročila hranice hlavního města a spolu se všemi třemi autory se vydala do ostravského Světa techniky. Představení knihy proběhlo v duchu zábavných show, ve kterých nechyběly ukázky netradičních pokusů ani vyprávění o veselých momentech.

Publikace Rande s Fyzikou, která vyšla v květnu letošního roku v Edici ČT, překročila hranice hlavního města a spolu se všemi třemi autory se vydala do ostravského Světa techniky a do pořadu České televize Dobré ráno. Představení knihy proběhlo v duchu zábavných show, ve kterých nechyběly ukázky netradičních pokusů ani vyprávění o veselých momentech z průběhu psaní knihy a natáčení stejnojmenného seriálu.

Od svého vydání sklízí kniha skutečně velký úspěch, na prodejních pultech se ohřála jen krátce a po vyprodaném prvním nákladu proběhl dotisk. Skvělé přijetí ze strany čtenářů motivovalo autory k tomu, aby zopakovali představovací show, tentokrát v Ostravě a rovnou ve dvou různých formách – v centru Svět techniky (Science and Technology Center Ostrava) a v pořadu Dobré ráno. „Propojení se Světem techniky je zcela přirozené, protože misí centra je přibližovat zajímavosti z nejrůznějších oborů vědy a popularizovat nejnovější technické objevy. Tento zájem se jasně potkává i s hlavním záměrem knihy Rande s Fyzikou, tedy s popularizací vědy a konkrétně fyziky mezi žáky základních a středních škol i mezi širokou veřejností,“ říká spoluautor projektu Martin Vlach.

Jednotlivých představení knihy, která v Ostravě 13. a 14. listopadu proběhla, se účastnili i další dva autoři, Zdeněk Drozd a Radomír Šofr. Na pomoc si vzali Terezu Bártlovou z katedry matematické analýzy MFF UK, které při jednotlivých pokusech přidělovali roli fakírky či mimořádně zručné chytačky vystřelených nábojů. „Výuka fyziky často vypadá tak, že se o ní jen hovoří. Nebývá doprovázena zajímavými a názornými pokusy, které by děti opravdu zaujaly a díky kterým by děti dokázaly ilustrované jevy pochopit,“ přibližuje Zdeněk Drozd z katedry didaktiky fyziky MFF UK důvod, proč je kniha místo pouhých vzorců plná pokusů a také QR kódů, odkazujících na videa s pokusy z televizního Rande. Zájem o naživo předváděné pokusy, které protagonisté do Ostravy přivezli, potvrdil, že toto je skutečně směr, kterým by se výuka fyziky měla ubírat. Diváci sledovali jednotlivá fyzikální „kouzla“ s napětím a možná i s drobnými obavami, zda si zkušená fakírka ani tentokrát opravdu neublíží.

Představení Rande však nebylo jediným důvodem k návštěvě ostravské metropole. V pátek 13. listopadu proběhl také podpis smlouvy o spolupráci MFF UK a Wichterlova gymnázia, které se tak stalo první fakultní školou. Instituce zahájí intenzivní spolupráci, která bude probíhat v podobě přednášek a odborného vedení ze strany fakulty, gymnázium pak poskytne prostor pro výzkumné aktivity a pedagogické praxe. Wichterlovo gymnázium dlouhodobě podporuje vzdělávání v technických oborech, a proto se mezi gymnazisty jistě již teď nachází celá řada budoucích studentů MFF UK.

Knihu Rande s Fyzikou můžete zakoupit v nakladatelství MatfyzPress nebo o ni můžete každý měsíc soutěžit na facebookové stránce Rande.

Záznam vstupů z pořadu ČT Dobré ráno (13. 11. 2015):

Beseda: Rande s Fyzikou (1/4)
Beseda: Fyzika hravě + Soutěž (2/4)
Fyzika v praxi (3/4)
Beseda: Rande s Fyzikou (4/4)

- OMK -