PLANCKS 2015

29. července 2015
Také ve druhém ročníku fyzikální soutěže PLANCKS měl Matfyz zástupce. Dva týmy srovnaly svoje znalosti z kvantové i klasické mechaniky, termodynamiky a dalších oborů fyziky se studenty univerzit z celkem osmnácti zemí. Z Leidenu si odvezly třetí a třinácté místo.

Soutěž PLANCKS (Physics League Across Numerous Countries for Kick-ass Students), jejíž jméno zároveň odkazuje na významného německého fyzika a jednoho ze zakladatelů kvantové teorie Maxe Plancka, proběhla ve dnech od 22. do 24. května v holandském Leidenu. Týmy v soutěži řešily deset obtížných problémů z oblasti teoretické fyziky. „Nejtěžší částí soutěže byla optimalizace spolupráce v týmu. Na vyřešení deseti úloh jsme měli pouze čtyři hodiny, a proto bylo důležité si rozvrhnout, jak se mezi sebou efektivně radit a zároveň se navzájem nevyrušovat,“ přibližuje atmosféru soutěžící Patrik Švančara, student obecné fyziky.

Tým Charles' Angels ve složení Ján Pulmann, Jakub Kocák, Jan Sopoušek a Patrik Švančara se ve druhém ročníku soutěže umístil na třetí příčce hned za dvěma domácími týmy, čímž obhájil úspěch z minulého roku. Tým Accept team names in Unicode! ve složení Lubomír Grund, Miroslav Hanzelka, Milan Pešta a Jakub Šafin pak obsadil třinácté místo. Soutěžící z Matfyzu uspěli v početné konkurenci dalších dvaceti šesti týmů.

Soutěžící už dnes přemýšlejí o účasti také v příštím ročníku. „Důvodů pro to je hned několik. Těší nás, že se v silné evropské konkurenci oba týmy dokázaly prosadit, a doufáme, že v roce 2016 tomu nebude jinak. Navíc jsme v Leidenu poznali mnoho zajímavých lidí a také jsme například zjišťovali, jak probíhá výuka fyziky v jiných evropských zemích,“ popsal Patrik dojmy celého týmu.

Soutěž zahájilo symposium, kde vystoupili fyzici světového významu působící na univerzitách v Nizozemsku, Anglii a v CERN. Neméně zajímavá byla prohlídka fyzikálního ústavu Leidenské univerzity či vědecko-technického muzea Boerhaave. Během seznamovacího „barbecue“ večera se všichni mohli stylově občerstvit zmrzlinou připravenou pomocí tekutého dusíku.

Třetí ročník soutěže PLANCKS proběhne v roce 2016 v Rumunsku.

- OMK -

Oficiální zpráva PLANCKS 2015