Třetí místo v nizozemském Utrechtu

13. června 2014
23. – 25. května se v nizozemském Utrechtu konal první ročník mezinárodní týmové soutěže PLANCKS. Dva týmy soutěžící za MFF UK se umístily na třetím a jedenáctém místě.

23. – 25. května se v nizozemském Utrechtu konal první ročník mezinárodní týmové soutěže PLANCKS. Dva týmy soutěžící za MFF UK se umístily na třetím a jedenáctém místě.

PLANCKS bylo zahájeno velkolepým symposiem s přednáškami Immanuela Blocha (silně zchlazené plyny a Bose-Einsteinův kondenzát), Gerarda 't Hoofta (Higgsův boson) a Stephena Hawkinga (vesmír jako hologram).

Na samotné soutěži se utkalo celkem 31 týmů ze 13 států v rešení deseti náročných fyzikálních úloh. Tematicky byly úlohy výběrem ze současného výzkumu, nejčastěji šlo o aplikace kvantové mechaniky, ale ke slovu se dostala i klasická mechanika a statistická fyzika.

Tým ve složení Jakub Kocák, Lukáš Ledvina, Ján Pulmann a Jan Sopoušek se umístil na nádherném třetím místě sdíleném s polským družstvem. Druhý tým ve složení Lubomír Grund, Miroslav Hanzelka, Milan Pešta a Jakub Šafin se umístil na jedenástém místě.

PLANCKS bylo organizováno Utrechtskou studentskou organizací s cílem založit tradici mezinárodních fyzikálních soutěží na vysokoškolské úrovni. V Nizozemsku již existuje národní ekvivalent, organizátoři by rádi rozšířili podobné akce i do jiných zemí. Další ročník bude probíhat v holandském Leidenu.

Ján Pulmann