Matematici dobyli Bulharsko

15. srpna 2013
Velký úspěch zaznamenali studenti MFF UK Miroslav Olšák a Ondřej Bartoš na matematické soutěži IMC 2013 pořádané v Bulharsku. V mezinárodní konkurenci získali v individuální soutěži osmé a desáté místo.

Velký úspěch zaznamenali studenti MFF UK Miroslav Olšák a Ondřej Bartoš na mezinárodní matematické soutěži IMC 2013 pořádané v Bulharsku. V konkurenci 321 účastníků ze 72 univerzit celého světa získali v individuální soutěži osmé a desáté místo, a přispěli tak významně i k osmému místu naší školy v soutěži týmů.

Bulharský Blagojevgrad hostil v letošním roce v pořadí už 20. ročník mezinárodní matematické soutěže IMC (International Mathematics Competition). Sedmdesátitisícové město na jihozápadě země se stalo svědkem úspěchu studentů Matematicko-fyzikální fakulty, kteří v silné konkurenci obsadili pod vedením pracovníka KMA Tomáše Bárty místa v první desítce mezi jednotlivci i týmy. Za sebou nechali například studentské týmy z Cambridge, École Normale Supérieure, Götttingen, Warwicku nebo Budapešti.

První cenu a celkově osmé místo získal Miroslav Olšák, momentálně studující třetí ročník oboru obecná matematika. Hned desáté místo obsadil jeho kolega z prvního ročníku Ondřej Bartoš, jemuž také náleží první cena soutěže. Další dva studenti MFF UK, Michael Bílý a Radek Marciňa, získali třetí cenu a čestné uznání. Absolutní vítězství v letošním ročníku patří zástupcům Ruské federace.

Soutěže se pravidelně zúčastňují studenti matematiky prvních až čtvrtých ročníků univerzit celého světa. Letos ji organizovaly společně University College London a American University in Bulgaria. V rámci dvou kol, z nichž každé trvalo pět hodin, se řešily otázky z algebry, matematické analýzy, geometrie a kombinatoriky. V průběhu let se soutěže zúčastnili zástupci 44 zemí celého světa.

- OMK -

Výsledková listina (pdf)