Aktuality

Baví Vaše žáky fyzika? Řeší rádi zajímavé problémy a nebojí se výzev? Touží vyhrát skvělé ceny? V tom případě tu máme soutěž přesně pro ně!
Fyziklání je týmová soutěž, jejímž cílem je vyřešit co nejvíce fyzikálních úloh v daném časovém limitu. Sestavte až 5-členný tým (či rovnou dva) a přijďte v pátek 15. 2. na soutěž! Registrace právě probíhá na webu soutěže a končí 6. 2.
Pro mimopražské je možnost zvýhodněného ubytování v TOP Hotelu Praha, ve kterém bude probíhat i samotná soutěž. Dále nabízíme pro zájemce další doprovodný program jak den před soutěží, tak po zbytek víkendu.
Bližší informace a registraci najdete na: https://fyziklani.cz
Těšíme se na Váš tým! Organizátoři FYKOSu


Zveme Vás na pracovní setkání na téma Maturita z matematiky, které pořádá Jednota českých matematiků a fyziků ve středu 30. ledna 2019 od 10 do 17 hodin v posluchárně S9 v prvním patře budovy MFF UK (Malostranské náměstí 2/25, Praha 1). Bližší informace naleznete v přiloženém letáku.


V soboty 24. 11. a 1. 12. a v pátek 30. 11. 2018 budou na KDF MFF UK probíhat workshopy pro středoškoláky (ideálně pro 3. ročník). Jedná se o zhruba osmihodinový praktický fotografický workshop s cílem naučit se pracovat se zrcadlovkou a pochopit základní princip clony a času. Více informací a přihlášku najdete zde, nebo na facebookové stránce akce.

 

Upozorňujeme na nabídku vzdělávání pedagogů SŠ v oblasti interkulturní mediace, prohlédněte si leták kurzu a bližší informace k akci.

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové, zveme vás a vaše studenty na akci Fyzika přírody pro Fakultní školy, která se bude konat ve středu 19. 9. 2018 od 13.00 do 16.00 na MFF UK v Praze 8 – Troji. Na akci je třeba se přihlásit. Program spolu s informacemi k přihlašování naleznete zde.

 

Zveme vás na přednášku prof. Laurence Vienott z Université Paris-Diderot na téma Critical attitude and conceptual development in physics: What connections?, která se koná ve čtvrtek 21. 6. 2018 od 16.00 na MFF UK v Tróji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2.

 

Zveme vás na Setkání učitelů matematiky a informatiky, které pořádá Jednota školských informatiků ve spolupráci s MFF UK. Setkání se koná ve čtvrtek 20. září 2018, od 9:00 do 17:00 na MFF UK, Malostranské nám. 2/25, Praha 1.

 

Blíží se uzávěrka přihlášek do dalšího ročníku soutěže MatfyzFEAT, neváhejte a přihlašte se do 22. 6. 2018. MatfyzFEAT (Fyzikální Experimenty ATraktivně) je grantová soutěž pro týmy i jednotlivce z řad žáků středních i základních škol, kteří mají zájem o fyziku a techniku nejen na teoretické úrovni ale i v praktickém životě. Cílem soutěže je podpořit tento zájem motivací k přípravě a realizaci jednoduchých experimentů. Autoři porotou vybraných projektů mohou na realizaci experimentu čerpat finanční dotaci až do celkové výše 19 tisíc Kč. Sestavené experimenty předvedou během finále na MFF UK, vítězové finále jsou odměněni hodnotnými cenami. Hotová díla zůstávají autorům/školám a mohou tak dále sloužit jako výukové pomůcky. Podrobné informace včetně přihlášek na http://matfyzfeat.mff.cuni.cz/.

 

Studenti MFF UK rádi navštíví vaši školu a zájemcům z vyšších ročníků podají informace o studiu i přihlášení na školu, konkrétní informace k oborům obecná fyzika a obecná informatika a motivační část o vysokoškolské matematice z pohledu studentů. Prohlédněte si leták akce a další informace včetně kontaků a fotografií z již uskutečněného setkání.

 

Katedra geofyziky MFF UK nabízí studentům základních a středních škol exkurzi do seismické stanice Praha.

 

Ve dnech 23. 1., 31. 1. a 1. 2. 2018 navštívili MFF UK studenti Gymnázia Na Vítězné pláni, aby obohatili svou výuku fyziky o zajímavé pokusy. Zde si můžete přečíst stručné informace o akci a prohlédnout si fotografie.

 

Ve čtvrtek 23. 11. 2017 proběhlo každoroční setkání zástupců fakultních škol s představiteli fakulty. Podívejte se, jaké akce se uskutečnily v končícím kalendářním roce a prohlédněte si, co vše MFF UK svým Fakultním školám nabízí.

 

V pondělí 18. 9. 2017 pořádá JČMF ve spolupráci s MFF UK akci Algoritmizace: Kam s ní (ve školním vzdělávání)?

 

V úterý 30. 5. 2017 navštívilo MFF UK pražské Gymnázium Na Vítězné pláni. V posluchárně F1 na Karlově pro ně byly připraveny experimenty, které ve své škole neuvidí. Během dvou devadesátiminutových bloků shlédli studenti celkem sedmi tříd prvního a druhého ročníku mnoho pokusů především mechaniky, elektrostatiky, molekulové fyziky a termiky. Akci připravil RNDr. Tomáš Kekule, Ph.D. z KVOF. Zde si můžete přečíst stručnou zprávu, kterou o setkání napsala jedna ze zúčastněných studentek.

 

Baví vás fyzika a experimenty? Nosíte v hlavě námět na zajímavý pokus? Přihlaste se do pátého ročníku soutěže Matfyz FEAT a získejte od Matfyzu až 19 tisíc korun. Více informací najdete v pozvánce.

 

V rámci spolupráce s Fakultními školami proběhla dne 18. 4. 2017 na MFF UK přednáška Jakuba Germota na téma Průlet světem umělé herní inteligence pro zhruba 40 studentů Gymnázia J. Heyerovského. Posluchači se seznámili s následujícími tématy: Jak implementovat umělého protivníka pro 3D hru? Jak zařídit, aby se choval chytře? A co strategie, jak se dělá umělý hráč pro ně? Na příkladech různých her si ukázali, jak se tvoří umělá inteligence pro soudobé počítačové hry. Pravidlové systémy, prohledávání stavového prostoru, hledání nejkratší cesty, animace a navigační struktury.

 

Alena Šedivá z táborského Gymnázia Pierra de Coubertina, které je Fakultní školou MFF UK, zvítězila v anketě ČEZ Ámos o nejoblíbenějšího fyzikáře školního roku 2016/2017. Z nominovaných ankety Zlatý Ámos ji vybrali zaměstnanci Skupiny ČEZ, která je partnerem soutěže. Bližší informace na: zde

 

MFF UK nabízí studentům již od 1. ročníku možnost zapojit se do řešení Studentských fakultních grantů (SFG) a získat tak stipendium. Prohlédněte si témata SFG (s kontaktními osobami) vhodná pro studenty nižších ročníků: fyzikainformatikamatematika.

 

Studenti z Gymnázia v Bílovci navštívili MFF UK. Přečtěte si krátkou zprávu o jejich exkurzi.

 

V sobotu 1. 4. 2017 pořádala Katedra didaktiky fyziky MFF UK Den pro učitele fyzikyZde si můžete prohlédnout fotografie a přečíst krátkou reportáž o akci.

 

Nabídka přednášek, seminářů, témat pro SOČ a dalších aktivit pro Fakultní školy: matematikafyzikainformatikaostatní.

 

Nabídka dalších přednášek a seminářů: FYKOS

 

MFF UK nabízí přednostně Fakultním školám zapůjčení putovní výstavy Světélkování aneb Luminiscence čili Studené světlo. Bližší informace o výstavě naleznete zde.

 

Starší zprávy naleznete v sekci Uskutečněné akce