Generální ředitelka CERN on-line

23. března 2017
V pondělí 27. března navštívila ČR úřadující generální ředitelka CERN prof. Fabiola Gianotti. Záznam její veřejné přednášky je k dispozici na univerzitním YouTube kanálu.

V bohatém programu jednodenní oficiální návštěvy si prof. Gianotti pochopitelně vyhradila čas na setkání s představiteli Univerzity Karlovy a se zástupci české komunity částicových fyziků. Ve Vlasteneckém sále Karolina pak proslovila spolu s ředitelkou CERN pro mezinárodní vztahy dr. Charlotte Lindberg Warakaulle veřejnou přednášku, jejíž záznam je k dipozici na YouTube.

Prof. Fabiola Gianotti se zaměřuje na experimentální částicovou fyziku. V letech 2009 – 2013 vedla experiment ATLAS, který sdružuje na 3 000 fyziků ze 40 zemí celého světa. Jako vedoucí (spokesperson) také prezentovala v roce 2012 výsledky, které předznamenaly spolu s daty z CMS potvrzení objevu Higgsova bosonu v následujícím roce.

Je autorkou či spoluautorkou více než 500 odborných publikací a členkou řady významných vědeckých institucí. Pětileté funkční období generální ředitelky CERN započala 1. ledna 2016.

Do ČR přijela prof. Fabiola Gianotti na pozvání MŠMT. V dohledné době by měl být odvysílán také Hyde Park Civlizace, v němž vystoupí jako hlavní host.

– OMK –