Roboti v ringu

11. července 2016
Rozšířený program 13. ročníku Robotického dne přilákal do pražského Kongresového centra více návštěvníků než předešlý rok. Entuziasmus robotických fanoušků se u nás stává silným fenoménem, o čemž jste se mohli přesvědčit na vlastní oči v neděli 26. června na Vyšehradě.

Rozšířený program 13. ročníku Robotického dne přilákal do pražského Kongresového centra více návštěvníků než předešlý rok. Entuziasmus robotických fanoušků se u nás stává silným fenoménem, o čemž jste se mohli přesvědčit na vlastní oči v neděli 26. června na Vyšehradě.

Robotický den je mezinárodní událost zaměřená na propagaci robotiky. Návštěvník si z širokého spektra denního programu může vybrat mezi bohatou soutěžní sekcí robotických zápasů, anebo praktických ukázek robotických závodníků komentovaných jejich vývojáři. Součástí expoziční části robotického dne byly taktéž prezentace projektů studentů základních, středních i vysokých škol, z nichž se závodníci často rekrutují.

Letos se na robotický den přihlásilo 148 robotů, kteří soutěžili v osmi soutěžích po dvou kategoriích. Porota se skládala z mezinárodních odborníků působících na informaticky zaměřených vysokých školách v Německu, Švýcarsku a Španělsku.

Z přehršle soutěžních disciplín jsou každým rokem hlavní divácké události Záchrana medvěda, Kečupárna a Mini sumo. Při záchraně medvěda se robot pokouší (je tak naprogramován) v co nejkratším čase nalézt medvěda a přivézt ho zpátky. V případě Kečupárny roboti „válčí“ o to, kdo přiveze více plechovek s rajčatovým protlakem.

Nejoblíbenější, nejakčnější a nejdestruktivnější je však disciplína Mini Sumo, v níž proti sobě v ringu stojí dva roboti, kteří nesmí svou velikostí přesáhnout 10×10 cm. Cílem klání je vytlačit druhého z ringu. Zjitřené emoce často vídané spíše při kohoutích či psích zápasech se i tady občas zhmotní a mezi fanoušky je možné slyšet empatické projevy adresované poraženému či obdivné vítěznému robůtku.

Kompletní výsledky soutěží z 13. ročníku najdete na webu Robotického dne.

Akci by nebylo možné zrealizovat bez podpory téměř padesátky dobrovolníků.

Těšíme se na roboty i návštěvníky opět za rok.

Výsledková listina:

Bear Rescue Beginner

1. Medvědice (Krokouši, Dům dětí a mládeže Brno, Helceletova, příspěvková organizace, Brno)
  2. Nimrod G1 (Nimrodi, SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská, příspěvková organizace, Brno)
  3. BearBot2 (roboru, ROBORU, Rudná u Prahy)

Bear Rescue Beginner (KIT)

1. Lowrider (ButterPower, Jiráskovo gymnázium Náchod, Náchod)
  2. Růža (Preclíci, Jiráskovo gymnázium Náchod, Náchod)
  3. Sarcodactyl (Quantum Limes, Gymnázium Olomouc Hejčín, Olomouc)

Bear Rescue Advanced

1. K3 (aistorm, Mendelova univerzita Brno, Brno)
  2. Aranka (Senioři z Junioru, Robotárna, Dům dětí a mládeže Helceletova, Brno)

Bear Rescue Advanced (KIT)

1. Tinzer (Zóna 100, SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská, příspěvková organizace, Brno)
  2. BEAR-51 (BEAR-51, SPS a VOS Příbram, Příbram)
  3. Lowrider (ButterPower, Jiráskovo gymnázium Náchod, Náchod)

Free Style

• Prize for system technology and maturity of project: Fesl (JECC, JECC, Deggendorf (DE))
  • Prize for team effort and social relevance: Alumat (HC4Robot, Dům dětí a mládeže Praha 4 – Hobby centrum 4, Praha)
  • Prize for technical contribution of high interest and originality: Offroad truck (Hyperbot, SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská, příspěvková organizace, Brno)

Ketchup House

1. Béda 6 (HaHaHaRobotics, HaHaHaRobotics, Kunčice p.O.)
  2. Sokoban (Recyklon, Recyklon, Praha)
  3. K4 (aistorm, Mendelova univerzita Brno, Brno)

Ketchup House (KIT)

1. Špageťák III (Shorttimers Blansko, —, Blansko)