Kouzelná kytara Jana-Matěje Raka

11. února 2016
Další z pravidelných fakultních koncertů patřil v únoru písničkáři a kytaristovi Janu-Matěji Rakovi. Volně komponovaný recitál nabídl opravdu netradiční zážitek.

Pravidelné fakultní koncerty, pořádané v refektáři na Malostranském náměstí, vstoupily únorem 2016 do druhého roku své existence. Letošní kalendářní rok nabídne sice o něco méně klasické hudby, ale o inspirativní posluchačské zážitky jistě nebude nouze, zejména díky originálním interpretům.

Letošní dramaturgický záměr uvodil svým vystoupením známý kytarista a písničkář Jan-Matěj Rak. Koncert se setkal s mimořádným zájmem, který dosáhl hrany kapacity refektáře. Dovedný mix klasické, lidové i populární hudby v podání sólové kytary, zpěv a originální průvodní poznámky interpreta publikum přijalo s potěšením. Velmi zajímavě vyzněla díla Bedřicha Smetany nebo Johanna Sebastiana Bacha, zasloužený obdiv sklidila kytarová interpretace náročných skladeb Jaroslava Ježka, jehož 110. výročí narození si letos připomínáme. K vrcholům večera tak patřil Bugatti Step z revue Don Juan & comp.

Jan-Matěj Rak ovšem zahrál a zazpíval také vlastní skladby a dokonce píseň jednoho ze svých vzdálených předků z 30. let 19. století. Vážné, roztomilé, zábavné a interpretačně náročné skladby vytvořily jedinečnou atmosféru recitálu a publikum se s Janem-Matějem Rakem nerado loučilo až po dvou přídavcích.

Dubnový koncert v refektáři se ponese pro změnu čistě ve znamení swingu a jeho specificky české variety.

– OMK –