Prestižní ocenění pro fyziky a studenty MFF UK

10. listopadu 2015
Tým experimentu Daya Bay, jehož členy jsou také fyzikové a studenti matfyzu, získal cenu The Breakthrough Prize in Fundamental Physics 2016. Byla udělena za výsledky výzkumu oscilací neutrin oceněné také letošní Nobelovou cenou.

Za poměrně krátkou dobu své existence od roku 2012 si Fundamental Physics Prize vysloužila značné renomé. Podle pravidel totiž může ocenit i objevy a poznatky získané experimentálními týmy, což není možné například u Nobelových cen.

Mezi oceněnými za rok 2016 je také tým experimentu Daya Bay, jehož členy jsou fyzikové i studenti matfyzu, konkrétně prof. Rupert Leitner, Mgr. Viktor Pěč, Mgr. Bedřich Roskovec a Ing. Vít Vorobel, Ph.D. Výbor udělil The Breakthrough Prize in Fundamental Physics 2016 za nové objevy a výzkum v oblasti oscilací neutrin, doslova „For the fundamental discovery and exploration of neutrino oscillations, revealing a new frontier beyond, and possibly far beyond, the standard model of particle Physics“. Hlavním výsledkem experimentu Daya Bay bylo přesné měření do té doby neznámé hodnoty směšovacího úhlu oscilací neutrin.

Spolu s nedávno oznámenými laureáty Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2015 a jejich týmy experimentů SNOSuper Kamiokande byli dále oceněni představitelé týmů a týmy experimentů K2K, T2KKamLAND. Detailnější informace naleznete na samostatné stránce.

Ocenění založil v roce 2012 ruský podnikatel Jurij Milner, který sám vystudoval fyziku na Moskevské státní univerzitě a čistou vědu opustil až později z ekonomických důvodů. „Milnerova cena“ se uděluje fyzikům za významné příspěvky k lidskému poznání, zejména v oblasti výzkumu nejhlubších tajemství vesmíru. Mimořádnými laureáty jsou také Stephen Hawking nebo vedoucí velkých experimentů ATLAS a CMS na LHC v CERN, které významně přispěly k experimentálnímu potvrzení existence Higgsova bosonu.

prof. Rupert Leitner
- OMK -