Fakultní koncerty rozeznívají refektář

25. srpna 2015
Slavnostní prostory refektáře nehostí jen odborné přednášky, významná zasedání a promoce, jeho dveře se otevírají také hudbě. Po celý rok 2015 Matfyz pořádá fakultní koncerty, které na akademickou půdu přivádějí zajímavé a možná i nečekané interprety.

Žánrové rozpětí pořádaných koncertů je opravdu široké. Jedním z hostů, jehož jméno možná na první poslech s barokním refektářem zcela nesouzní, byla například kapela Blue Effect. A přitom právě její koncert, který proběhl v březnu letošního roku, zaplnil hlediště do posledního místa a posluchače nenechal pochybovat o tom, zda byla kombinace rockových melodií a barokních fresek dobrou volbou. Nadšení hudebníků i posluchačů se dokonce v závěru propojilo v podobě spontánního společného zpěvu a kapela tím potvrdila, že kvalitní hudba do refektáře rozhodně patří.

Fakultní koncerty ovšem nejsou jen oživením prostor jezuitského Profesního domu radostí z hudby na jeden večer. V rámci cyklu se rovněž konají koncerty benefiční na podporu různých charitativních činností. V letošním roce to byl například recitál operní pěvkyně Anity Jirovské. Výtěžek putoval nadačnímu fondu Světluška, který pomáhá dětem i dospělým s těžkým zrakovým postižením.

Barokní refektář je natolik unikátním prostorem, že láká nejen české, ale i zahraniční interprety. Americký klavírista Stijn De Cock přivezl na Malou Stranu skladby Antonio Solera, Josepha Haydna, Ference Liszta, Alexandra Skrjabina, Leoše Janáčka a Aarona Coplenda. Také jeho koncert nesl přívlastek benefiční, vybrané dobrovolné vstupné bylo věnováno Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně o.s. Stijn De Cock při této příležitosti rozezněl struny klavíru, který byl pořízen z příspěvků dárců v rámci veřejné sbírky Adoptujte své Hertze.

Koncertní repertoár je skutečně pestrý a s každým novým hostem oslovuje stále širší publikum. Nejbližší akcí, která v rámci cyklu fakultních koncertů proběhne, bude koncert Vlastimila Mareše & Wihanova kvarteta. Refektář v jejich podání rozezní výběr z děl W. A. Mozarta, N. Paganiniho a The Beatles. Srdečně zveme fakultní veřejnost, studenty i přátele školy.

Aktuální informace o nadcházejících koncertech sledujte zde.

- OMK -