Matfyz podruhé na PragoFFestu

3. února 2015
Učebny a chodby pražské Modré školy naplnil minulý pátek čilý ruch. Příznivci nejrůznějších forem fantastiky se tu sešli na PragoFFestu 2015. A Matfyz u toho nesměl chybět.

PragoFFest probíhal od 29. ledna do 1. února a v rámci programu Matfyzu návštěvníky čekaly celkem tři přednášky a několik stánků zaměřených na různé fyzikální a informatické zajímavosti.

Tématem první přesnášky bylo „nic“, tedy přesněji řečeno vakuum. Autoři sci-fi s ním zacházejí někdy více než rozmarně. Dr. Jaroslav Kousal se proto ve své přednášce pokusil posluchačům různých věkových kategorií přiblížit jeho reálné vlastnosti i účinky na různé předměty.

Druhá přednáška patřila zahraničními hostu, prof. Jacku Copelandovi, a tématu otce moderních počítačů Alana Turinga. Jeho myšlenky dalece předběhly svou dobu a položily základy moderní teoretické informatiky. Turing také tvrdil, že „počítač jednou bude fungovat i v oblastech, ve kterých je běžně zapotřebí lidského intelektu, a bude člověku rovnocenným soupeřem“. Prof. Copeland (University of Canterbury, Nový Zéland) přiblížil divákům zejména Turingovy myšlenky týkající se umělé inteligence a jejího budoucího možného zapojení do naprosto běžných lidských činností.

Poslední přednáška matfyzácké programové linie představila nejznámější subatomární částici, Higgsův boson, a také práci vědců v největší světové laboratoři částicové fyziky CERN. Fungování tohoto vědeckého prostředí disponujícího obrovskou výpočetní silou divákům popsal přímo člen CERN, Mgr. Vojtěch Pleskot.

Alanu Turingovi a jeho přelomovým myšlenkám se věnovala také část matfyzácké expozice. Každý, koho zaujala promítaná obrazovka počítače s otázkami, si mohl za asistence studenta teoretické informatiky Davida Kuboně vyzkoušet takzvaný Turingův test. Úkolem bylo uhodnout, jestli na pokládané otázky odpovídá živý člověk nebo robo-počítač z Matfyzu. Současný výzkum i aplikaci umělé inteligence příbližovala expozice o jejím vývoji pro střílečky, strategie i RPG hry.

Kreativní program nabídl workshop lingvistů z Filozofické fakulty. Ti nejen odpovídali na otázky o umělých jazycích, ale také radili, jak vymyslet jazyk vlastní.

Různé neobvyklé přístroje a zároveň pomůcky sestavené z běžně dostupných věcí lákaly ke stánku sci-fyziky. Návštěvníci si zvědavě osahávali pokusy, které fyziku jim fyziku ukazovaly trochu jinak, než jak ji znají ze školy.

Těšíme se, že se s vámi uvidíme i na další chystané akci z dílny Matfyzu, kterou bude Jeden den s fyzikou, který letos připadá na čtvrtek 12. února. Přijďte se s kamarády, spolužáky nebo rovnou s celou třídou podívat na fyziku z různých úhlů pohledu.

- OMK -

Akce je podporována v rámci projektu CZ.1.07/2.3.00/45.0028, Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje prostředků programu OPVK, finacovaného z ESF a SF ČR.