Pozvánka na studentské Listopady

14. listopadu 2014
U příležitosti dvacátého pátého výročí sametové revoluce otevře Karlova univerzita výstavu s názvem Listopady/Novembers, která bude pravděpodobně největší výstavou věnovanou letošnímu studentskému svátku.

Výstava kromě událostí 17. listopadu let 1939 a 1989 ilustruje dění, které vedlo k vyhlášení Mezinárodního dne studentstva, a podobu tohoto svátku za komunistického režimu. „Chceme ukázat nejen dramatické válečné události, ale také to, jak se pracovalo se 17. listopadem jako s prostředkem diplomacie a propagandy. Českoslovenští studenti v tom měli obrovský úspěch a 17. listopad se za války připomínal na všech obydlených kontinentech,“ vysvětluje jeden z autorů expozice Petr Cajthaml, vedoucí Archivu Univerzity Karlovy.

Vedle dějinných souvislostí výstava představí také osudy lidí, kteří byli u obou 17. listopadů přítomni a kteří se na událostech podíleli. Historicky cenným a zajímavým prvkem jsou dobové a rozhlasové nahrávky, které se pro výstavu podařilo získat. Návštěvníci si budou moci poslechnout například reakce Emila Háchy a Edvarda Beneše na popravu studentů a zavření vysokých škol. „Mají zcela protikladný náboj, první (projev) rezignovaný a uklidňující, druhý odhodlaný a burcující,“ uvedl druhý z autorů výstavy historik Jakub Jareš.

Dalšími unikáty výstavy jsou nahrávky rozhlasových her o 17. listopadu, jejichž autory jsou českoslovenští studenti za války pobývající v Anglii, a také pořad Svobodné Evropy, ve kterém byla poprvé zveřejněna informace o údajně mrtvém studentovi Martinu Šmídovi z MFF UK.

LISTOPADY/NOVEMBERS

Výstava Univerzity Karlovy k výročí 17. listopadu 1939 a 1989
Karolinum (křížová chodba)
Ovocný trh 3, Praha 1
17. 11. 2014 – 28. 2. 2015
otevřeno denně 10.00–18.00 hod (17. 11. od 15.00 hod.)
vstup zdarma

Výstava je v české a anglické jazykové verzi.

- OMK -